pytanie zadane 18 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 23 sierpnia 2021 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

ZOO w Płocku jest jednym z wielu ogrodów zoologicznych w Polsce, w którym znajdują się różne gatunki zwierząt. Ogólnie jest ich ponad 320 gatunków, co daje liczbę około 3 700 zwierząt. To dość sporo jak na ogród położony nad Wisłą, na powierzchni 17 ha, jednak spacerując alejkami zauważyć można, że każde ze zwierząt ma swoje miejsce. Warto dodać, że prócz ogrodu zoologicznego, znajduje się tu również ogród dendrologiczny z okazami drzew i krzewów. 

Płockie ZOO działa od 1951 roku i powstało ono z inicjatywy Tadeusza Borkowskiego. Pierwszymi mieszkańcami ogrodu były takie zwierzęta jak: niedźwiedzie, jelenie, wilki, lisy, gady, ptaki i ryby. Z czasem zaczęto sprowadzać tu bardziej egzotyczne gatunki zwierząt jak pancerniki, węże, mrówkojady oraz słonie, gdzie pierwszy z nich przybył tu w 1964 roku. Obecne słonie wyglądają tak:

słonie w zoo w płocku

Ciekawostką jest to, że w właśnie w tym ZOO żyje najstarszy mieszkaniec ze wszystkich ogrodów zoologicznych w Polsce. Jest nim aligator o imieniu Marta, która w tym roku obchodziła swoje 91 urodziny (2021 rok). Do płockiego ogrodu przybyła w 1960 roku, prosto z Florydy. Prócz słoni i wiekowego aligatora w ZOO w Płocku zobaczymy jeszcze: lwy, małpy, hipopotamy, kangury, zebry, żyrafy, surykatki, żółwie, kaczki, wiele gatunków ryb oraz pelikany i pingwiny, które żyją sobie w jednym z basenów.

pelikany pływające z pingwinem w zoo w płocku

pelikany w zoo w płocku

Jeśli chodzi o żyrafy, które są jednymi z bardziej interesujących zwierząt egzotycznych znajdujących się w ZOO, to pierwszą z nich przywieziono tu w 1970 roku. Obecne żyrafy wyglądają tak:

żyrafy zoo płock

Zwiedzając ZOO w Płocku warto wiedzieć, że nie wolno dokarmiać zwierząt. Zwierzęta są karmione w odpowiednich godzinach przez pracowników ogrodu i nie należy samodzielnie im nic wrzucać. A co jedzą zwierzęta z ZOO, czym są karmione? Zwierzęta tu mieszkające zjadają dziennie około:
- 14 bochenków chleba,
- 90 kg buraków,
- 8 kg pomarańczy,
- 19 kg bananów,
- 45 kg jabłek,
- 5 kg twarogu,
- 5 kg ryżu ugotowanego,
- 20 kg mięsa,
- 40 kg śledzi,
- 60 kg siana,
- 81 kg marchwi,
- 14 kg śruty owsianej,
- 5 kg winogron,
- 4 kg selera, pietruszki i pora,
- 30 jaj,
- zielone części roślin i suche gałęzie. 

Spacerując alejkami ogrodu zoologicznego, prócz oglądania zwierząt wszelkiej maści, można również skorzystać z usług gastronomicznych, placu zabaw czy parku linowego dla dzieci. Znajduje się tu również taras widokowy z panoramą rzeki Wisły i miasta Płocka. Jest on miejscem robienia sobie pamiątkowych zdjęć przez turystów. 

Z informacji bardziej praktycznych to ZOO w Płocku jest czynne codziennie, a bilety można kupić przed wejściem lub wcześniej on-line. Wówczas przy wejściu nie trzeba czekać w kolejce. 

komentarz 19 września 2021 przez użytkownika Gość
Trochę mało zdjęć ze środka zoo daliście.
...