pytanie zadane 18 sierpnia 2021 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 23 sierpnia 2021 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2021 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

JuraPark w Solcu Kujawskim to jeden z wielu parków rozrywki jakie znajdują się w Polsce. Choć jego nazwa nawiązuje do tego, że jest to park tematyczny, to jednak nie do końca tak jest. Prócz dinozaurów są tam również inne atrakcje, które umilą czas w ciągu dnia, nie tylko dzieciom. 

Tak zwanych dinoparków w naszym kraju jest sporo, ale ten jest jednym z największych w Europie i znacznie większym od popularnego parku w Bałtowie. JuraPark w Solcu Kujawskim został otwarty w 2006 roku. Jego nazwa nawiązuje do okresu w dziejach Ziemi jakim jest jura, ale znajdują się tu dinozaury żyjące również w okresie kredy i triasu. Wszystkie gady żyły w czasach ery mezozoicznej.  

jurapark solec kujawski

Zwiedzanie JuraParku powinno zacząć się od spaceru po ścieżkach z dziejami Ziemi i zapoznaniu się z żyjącymi wówczas na niej dinozaurami. Jednak jadąc tam prywatnie z dziećmi, koniec końców zaczyna się zwiedzanie od... placu zabaw, który przyznam szczerze jest bardzo duży i świetnie wyposażony. Udanie się najpierw z dziećmi na plac zabaw jest w sumie korzystne, bo wiadomo, że jak się najpierw wybiegają, to wówczas będą się później lepiej koncentrować na poznawaniu dinozaurów, a nie na ciągłym czekaniu kiedy spacer dobiegnie końca, by wreszcie móc się swobodnie pobawić. Rodzicie dzieci z pewnością zrozumieją o czym piszę. 

wykopaliska solec
-Tu jedna z atrakcji na placu zabaw, gdzie można pobawić się w archeologa i odkopać kości dinozaura-

Prócz zabawy w wykopaliska, na placu zabaw znajduje się jeszcze: ogromna pajęczyna z trampoliną, huśtawki, statek piracki, wielka wieża ze zjeżdżalniami, różnego rodzaju tunele oraz głowa dinozaura z otwartą paszczą, w której dzieci chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Obok placu zabaw są ławeczki dla rodziców/opiekunów. 

Jeszcze przed wejściem na teren gdzie znajduje się plac zabaw i pozostałe atrakcje parku, można wypożyczyć dino wózek dla dzieci. Jest to dobre rozwiązanie dla rodziców dzieci młodszych, które mogą sobie zwiedzać park z takiego właśnie wózka, a nie pieszo. Koszt wypożyczenia wózka to 5 zł na dzień, na cały czas pobytu w Juraparku. 

wózki w solcu kujawskim

Obok wypożyczalni wózków zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie znajdują się kawiarnie, bary, restauracja jaskiniowa, budki z lodami, goframi, kawą oraz z pamiątkami i słodyczami. Tuż za placem zabaw znajduje się park rozrywki, a w nim trampoliny, baseny z kulkami, maszyny do gier, kolejka torowa, karuzele, kolejka górska, bujaczka Statek Piracki, łabędzie (pontony) i mini tor wyścigowy. Warto wiedzieć, że kupując bilet do JuraParku, wszystkie atrakcje parku rozrywki mamy w cenie, więc można tam szaleć i jeździć na wszystkim tyle razy ile tylko będziemy chcieli. Minusem są oczywiście kolejki, bo wszyscy czekają np. na jazdę statkiem pirackim czy kolejką górską, ale mimo to warto. Najmniejsze kolejki na te atrakcje są chyba w godzinach obiadowych, kiedy większość turystów ustawia się przy barach, żeby coś zjeść. 

My kiedy już wybawiliśmy się na wszystkich sprzętach w parku rozrywki, udaliśmy się na spacer ścieżkami JuraParku. Zaczęliśmy od triasu, przez jurę i kredą, gdzie można z tabliczek informacyjnych wyczytać ciekawostki dotyczące dinozaurów: poznać ich nazwy, wymiary, to czym się żywiły, w jakich miejscach na Ziemi żyły itp. 

dinozaur w solcu

dinozaury w solcu kujawskim

rodzina dinozaurów

pterodaktyl w solcu kujawskim

dinozaury w juraparku

Rozmiary niektórych dinozaurów robią naprawdę niesamowite wrażenie. Część z nich jest rozmiarów powiedzmy naszej krowy, ale są również okazy bardzo wysokie i bardzo długie. Moim zdaniem minusem dinoparku jest to, że żaden z dinozaurów się nie porusza lub nie wydaje dźwięku, co można zaobserwować odwiedzając inne parki z dinozaurami (jak chociażby Kansas City w Rudniku). Myślę, że gdyby choć kilka z modeli dinozaurów było wyposażonych w taki mechanizm, wówczas robiłyby one jeszcze większe wrażenie na zwiedzających, szczególnie na tych najmłodszych. 

długi dinozaur solec kujawski

największy dinozaur w solcu kujawskimpterodaktyl z gniazdem solec

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o dinozaurach, to będąc w parku w Solcu Kujawskim, warto odwiedzić Muzeum Ziemi im. Karola Sabatha. Jest to największe w Polsce muzeum paleontologiczne, które mieści ponad 1000 skamieniałości, zarówno roślin jak i zwierząt. 

Nową atrakcją w JuraParku w Solcu Kujawskim jest park miniatur Polska w Miniaturze. Znajdują się tu miniatury dwudziestu sześciu zabytkowych budowli charakterystycznych dla naszego kraju i pełniących ważne role na przestrzeni wieków. Możemy podziwiać m.in. miniaturową budowlę zamku w Malborku, zamku w Kwidzyniu, zamku w Golubiu-Dobrzyniu czy Wawelu. 

miniatura zamku w kwidzyniu

makieta zamku w golubiu dobrzyniu solec

Na koniec dodam jeszcze, że przed całym kompleksem parkowym znajduje się parking dla turystów, który jest bezpłatny. Bilety do JuraParku można zakupić będąc na miejscu lub robiąc to wcześniej on-line (wówczas nie trzeba czekać w kolejce). Jeszcze jedną ważną sprawą są opaski jakie dostajecie przy wejściu. Dobrze jest mieć je cały czas na nadgarstku, dzieci również dobrze, by je miały, bo w przeciwnym razie można nie zostać wpuszczonym na jakąś atrakcję np. na kolejkę, do basenu z kulkami itp. 

komentarz 1 listopada 2021 przez użytkownika Gość
Byłam w te wakacje i dzieciaki miło wspominają. A ten Dino park mimo że najwięcej zajmuje miejsca w kompleksie to dla dzieciaków był drugorzędny bo najciekawsze dla nich były place zabaw i karuzele no limit w cenie biletów.
...