pytanie zadane 21 listopada 2020 w Informatyka przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 21 listopada 2020 przez użytkownika
edycja 16 stycznia 2021 przez użytkownika

Pendrive to chyba najpopularniejsze urządzenie, magazynujące dane cyfrowe w obecnych czasach. Czasami może zaistnieć potrzeba sprawdzenia numeru seryjnego tego urządzenia. Niestety jest one zbyt małe, żeby producenci na nim samym umieszczali Serial Number. Dlatego żeby sprawdzić jego numer seryjny, musimy to zrobić w systemie.

pendrive

Jak sprawdzić numer seryjny pamięci flash w Windows 10?

W systemie Windows 10 najprościej numer seryjny pendrive możesz sprawdzić w Menedżerze urządzeń. Gdy już podłączysz pendrive do portu USB w komputerze, w wyszukiwarce systemowej (ikonka lupy obok Menu Start) wpisujesz Menedżer urządzeń i uruchamiasz go. Otworzy się okno z listą urządzeń zainstalowanych w danym komputerze. Z listy wyszukujesz Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej i rozwijasz kolejną listę, na której znajdują się wszystkie urządzenia podłączone do portów USB w Twoim komputerze. Pendrive będzie miał nazwę Urządzenie pamięci masowej USB.

menedżer urządzeń pendrive

Klikasz na nim prawym przyciskiem myszy i wybierasz Właściwości. W kolejnym oknie zaznaczasz zakładkę Szczegóły, w której z wybieralnej listy wyszukujesz Ścieżka wystąpienia urządzenia. Tutaj już masz numer seryjny (S/N) pendrive podłączonego do komputera

numer seryjny pendrive

Numer seryjny znajduje się na końcu ścieżki za ukośnikiem, tak jak jest to pokazane na powyższym obrazku.

Oczywiście istnieją specjalne programy, za pomocą których możesz sprawdzić numer seryjny urządzeń podpiętych przez USB, np. ChipGenius, ale jeśli nie chcesz ściągać i używać do tego zewnętrznego oprogramowania, możesz spokojnie to zrobić za pomocą narzędzi systemowych, jak to opisałem powyżej.

Po całej operacji, warto pamiętać aby bezpiecznie usunąć pendrive, przed fizycznym usunięciem z portu USB.

komentarz 23 października 2021 przez użytkownika Gość
Dobra porada bo oczywiście na samym urządzeniu nie znajdziemy tego numeru bo za małe. Pewnie na opakowaniu daja SN ale kto by trzymal ;)
...