pytanie zadane 6 sierpnia 2020 w Różne przez użytkownika Gość
edycja 6 sierpnia 2020 przez użytkownika
Wiem, że jeden z nich oznacza włączać i drugi wyłączać. Tylko który co oznacza? Jak to łatwo zapamiętać? I czemu akurat takie symbole?

1 odpowiedź

odpowiedź 8 sierpnia 2020 przez użytkownika
edycja 2 lutego 2024 przez użytkownika

Na włącznikach zwłaszcza tych od różnych sprzętów elektronicznych czy przedłużaczy i listw zasilających, często spotykamy się z guzikami, na których widnieją symbole O, które może być zerem, kołem lub kropką oraz symbol I, które może być kreską pionową lub kreską prostokątną. 

Symbole na takim włączniku oznaczają kolejno różne stany urządzeń elektronicznych:

włącznik wyłącznik symbole I O

O - wyłącz (OFF)

I - włącz (ON)

Jeśli macie problem z zapamiętaniem tego, który guzik do czego służy to już spieszę z wyjaśnieniem i być może wówczas będzie Wam łatwiej to zapamiętać. Symbole znajdujące się na sprzęcie elektronicznym O i I to oznaczenie utworzone w zero jedynkowym systemie binarnym. Można je odczytać jako O i 1, gdzie:

- O oznacza wyłączone - nie działa i nie jest podpięte do zasilania elektrycznego (można skojarzyć, że zero to nic, nie ma niczego, coś nie działa, coś jest wyłączone),

- oznacza włączone - płynie przez nie prąd i jest gotowe do działania

Trzeba sobie zdawać sprawę, że oznaczenie jest trochę przewrotne w zależności od urządzenia. Może to wyglądać w taki sposób, że jeśli chcemy włączyć urządzenie to klikamy przycisk |. Po jego kliknięciu na górę wskakuje symbol O i może być ono widoczne na pierwszym planie i można wtedy zinterpretować te symbole w odwrotny sposób.

Oczywiście ta symbolika jest obecna właściwie wszędzie, gdzie trzeba włączyć jakieś urządzenie elektroniczne, ale również w świecie wirtualnym. W aplikacjach i grach komputerowych za pomocą zera i jedynki oznaczone są różnego rodzaju włączniki.

...