pytanie zadane 21 lipca 2020 w Różne przez użytkownika Gość
edycja 21 lipca 2020 przez użytkownika
Do czego poszczególne z nich służą?

1 odpowiedź

odpowiedź 21 lipca 2020 przez użytkownika
edycja 22 lipca 2020 przez użytkownika

Kupując maszynę do szycia zawsze znajduje się dołączona do niej stopka uniwersalna, która pasuje do większości szytych przez nas rzeczy i idealnie pasuje dla początkującej krawcowej. Warto jednak wiedzieć, jakie inne stopki można doczepiać sobie w maszynie, by szyć sprawniej, by to sobie ułatwiać. 

stopki do maszyny do szycia

W dodatkach do maszyny do szycia, którą kupujecie, może znajdować się kilka różnych stopek, ale większość z nich możecie dokupić oddzielnie. Są to profesjonalne stopki raczej dla zawodowej krawcowej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby i nie profesjonalista wypróbował je i sobie na nich ćwiczył. Tak więc standardowe stopki w maszynie do szycia to:

stopka uniwersalna
Stopka uniwersalna - stopka dołączona do każdej maszyny do szycia, do stosowania ogólnego.

stopka do cerowania
Stopka do cerowania - można nią cerować, haftować, pikować, fastrygować, dzięki niej można przesuwać materiał w dowolną stronę, gdyż nie dociska ona materiału zbyt mocno do podłoża. Szycie wygląda wówczas jakbyśmy malowali igłą po tkaninie. 

Stopka do wszywania sznurka
Stopka do wszywania sznurka, żyłki - możemy naszyć ozdobne sznurki na tkaninę.

Stopka do marszczenia
Stopka do marszczenia - dzięki niej można marszczyć dany materiał lub jednocześnie marszczyć i doszywać materiał. 

stopka do obrębiania
Stopka do obrębiania, podwijania - stosuje się ją głównie do cienkich tkanin, które chcemy estetycznie wykończyć. 

stopka do obszywania dziurekStopka do obszywania dziurek -  jest to stopka do półautomatycznego obszywania dziurek, czterostopniowa. 

Stopka do ściegu owerlokowego
Stopka do ściegu owerlokowego - obrzuca krawędzie tkanin ściegiem owerlokowym, jeśli maszyna taki ścieg posiada (stopka nie dodaje ściegu). Dzięki bolcowi znajdującemu się na końcu stopki, tkanina się nie marszczy, nie roluje, jest idealnie płaska. 

stopka do patchworku
Stopka do patchworku - posiada ona prowadnik do pikowania w szwie i łączenia dwóch tkanin. Dzięki takiej stopce możliwe jest przeszycie kilku warstw materiału jednocześnie. 

stopka do pikowania
Stopka do pikowania, ściegu prostego, stębnowania - do szycia zarówno bardzo grubych jak i bardzo cienkich tkanin.

Stopka do ściegu satynowego
Stopka do ściegu satynowego, ozdobnego - stopka jest przezroczysta, dzięki czemu widzimy jak i co szyjemy, spód stopki zapewnia szycie bez przeszkód po nierównościach aplikacji.

stopka do ściegu krytego
Stopka do ściegu krytego - wykonuje ścieg, który jest niewidoczny z jednej strony. Posiada specjalny prowadnik, który równo prowadzi materiał. Takie obszycia stosuje się np. do obszywania dołu spódnic czy rękawów. 

stopka teflonowa
Stopka teflonowa - nadaje się do szycia takich tkanin jak skora, skaj, winyl, lateks, tkaniny banerowe, syntetyczne, 'klejące się'. Dzięki zawartości teflonu, stopka nie klei się do tkaniny podczas szycia. 

Stopka do wszywania zamków
Stopka do wszywania suwaków, zamków błyskawicznych - dzięki niej możemy szyć bardzo blisko suwaka. 

...