pytanie zadane 24 lutego 2016 w Nauka i technika przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 21 maja 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 25 lutego 2016 przez użytkownika
edycja 18 listopada 2023 przez użytkownika

Bimetal to materiał, który składa się z dwóch różnych warstw metali. 

Kiedy podgrzeje się pasek bimetalu, jeden metal rozszerza się bardziej, a drugi mniej, pod wpływem ciepła. Pasek zaczyna wyginać się w łuk, a jego zewnętrzną stronę stanowi metal o większej rozszerzalności cieplnej, a wewnętrzną o mniejszej. Im temperatura jest wyższa, tym bardziej pasek bimetalu się wygina czyniąc z niego rodzaj termometru. 

bimetal

Bimetali używa się w termostatach, gdzie kontroluje się temperaturę. Paski bimetalu gaszą i zapalają również światła kierunkowskazu w samochodzie. 

Poniżej na filmie pokazane jest jak wygląda bimetal i jaka jest jego reakcja na wysoką temperaturę:

Bimetal został wymontowany z termometru pokojowego w którym służył jako miernik temperatury. Jak widać jego reakcja na temperaturę jest natychmiastowa. Gdy wzrasta temperatura rozciąga się, natomiast gdy spada od razu się kurczy.

Specjalne dobrane składniki pozwalają stworzyć pasek bimetalowy, który reaguje (rozszerza się lub kurczy) na wilgotność powietrza. Wtedy używa się go w higrometrach.

Oczywiście bimetal znajduje zastosowanie również w innych dziedzinach życia. Używany jest m.in. w termostatach, zabezpieczeniach termicznych, elementach regulacyjnych w zegarach czy niektórych rodzajach bezpieczników i wyłączników termicznych.

komentarz 29 października 2019 przez użytkownika Gość
Zawsze zastanawiałem się co to jest bimetal. Ze słyszenia kojarzyło mi się coś z metalami szlachetnymi lub jakimiś mieszankami metali. A tutaj proszę, takie ciekawe zastosowania, muszę kiedyś rozebrać jakiś stary termometr i pobawić się w podgrzewanie bimetalu ;)
komentarz 12 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Fajnie pokazuje ten film jak działa bimetal skurczając się pod płomieniem. Tylko ciekawe po ilu takich rozciągnięć i zwinięć metal się wyrobi i nie będzie już tak dokładnie mierzył temperatury?
...