pytanie zadane 25 czerwca 2020 w Dom i ogród przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika
Mam piękne 2 sansewerie, ale od jakiegoś czasu coś się z nimi zaczęło dziać. Jedna stoi na parapecie okna południowego i pojedyncze liście zaczęły żółknąć,  druga stoi dalej od okna, ale na pojedynczych liściach zaczęły się pojawiać suche miejsca. Co to znaczy, jak z tym walczyć?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 czerwca 2020 przez użytkownika
edycja 31 stycznia 2024 przez użytkownika

A jak przejawia się te schnięcie liści sansewierii? Schną końcówki czy w innych miejscach? Możesz wrzucić zdjęcia na serwer i dodać do pytania (edytując je) lub w komentarzu do tej odpowiedzi, wtedy zobaczyliśmy jak wyglądają te wyschnięte liście.

Chociaż podejrzewam, że wygląda to w taki sposób:

uschnięty liść sansewierii

W przypadku Sansewierii Gwinejskiej najczęściej właśnie tak schną liście - zaczynając od końcówek. Czasami tylko część liścia uschnie, a to co uschnięte odpadnie, natomiast reszta liścia nadal jest zielona i żywa.

Przyczyną najczęściej jest:

1. Miejsce ze zbyt dużym nasłonecznieniem, na oknie właśnie od południa. Liście mogą przysychać od nadmiernej dawki promieni słonecznych. Najlepiej przenieść roślinę w miejsce mniej nasłonecznione.

2. Inną przyczyną (bardziej prawdopodobną) może być przelanie kwiatu. Sansewieria nie lubi zbyt dużo wody, gdyż w naturalnych warunkach żyje gdzie jest jej mało. Nadmierne podlewanie mogło doprowadzić do gnicia korzeni, co odczuwają także liście. Warto wtedy wyjąć kwiat z doniczki i sprawdzić czy korzenie nie są przegniłe. Jeśli tak to mamy przyczynę. W tym przypadku należy wyrzucić ziemię i część uszkodzonych korzeni, bo zapewne jest to wszystko zapleśniałe i zagrzybiałe. Następnie wsadzić roślinę do nowej ziemi i odczekać z podlewaniem, aż ziemia całkowicie nie uschnie. Potem podlewać rzadko, gdyż Sansewieria może długo przetrwać bez wody, którą magazynuje w grubych liściach.

komentarz 27 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
przywrócone 27 czerwca 2020 przez użytkownika

Nie, to nie są końcówki liści. Suche końcówki liści to normalna sprawa.  Natomiast w moim przypadku na jednym liściu w dolnej, środkowej i górnej jego części liść wysycha odcinkami. Niestety nie umiem dodać zdjęcia. sad

komentarz 27 czerwca 2020 przez użytkownika

To może jednak uszkodzone korzenie, trzeba by rozkopać i sprawdzić. Można również spróbować rozsadzić sansewierię z jednego pędu lub wręcz rozmnożyć z liścia, a starą roślinę wyrzucić jeśli to nie jest problem.

komentarz 27 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Dziekuje za podpowiedzi. Pozdrawiam
komentarz 6 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Grzyb i gnije tyle w temacie
...