1 odpowiedź

odpowiedź 31 grudnia 2017 przez użytkownika

Niedawno pisałem jak rozsadzić Sansewierię gwinejską i jakie to jest proste. W tym artykule opiszę jak rozmnożyć tą roślinę doniczkową. Rozmnożyć z liścia a nie rozsadzić z odnóżki od korzenia.

Jest to jedna z nielicznych roślin doniczkowych, które można rozmnażać w taki sposób.

Przystępując do rozmnażania, należy uciąć duży liść rośliny nożyczkami

ucinanie liścia sansewierii gwinejskiej

liść sansewieria gwinejska

Taki liść rozcinamy poprzecznie na 5 centymetrowe kawałki. Tutaj bardzo ważne jest zachowanie biegunowości. Dolną stronę liścia ucinamy prosto, natomiast górną ucinamy ukośnie, aby nie pomylić się i nie zasadzić rośliny w podłożu do góry nogami.

rozmnażanie sanswierii gwinejskiej

Tak przygotowane sadzonki, umieszczamy w ziemi, najlepiej przeznaczonej dla roślin doniczkowych, która jest wzbogacona o składniki mineralne. Oczywiście sadzimy równym przycięciem do dołu, aby roślina mogła prawidłowo wypuścić korzenie.

rozmnażanie sansewieria giwnejska

Teraz przez najbliższe tygodnie trzeba pilnować, aby sadzonka nie miała zbyt sucho. Po jakimś czasie roślina z kawałka liścia powinna wypuścić korzenie.

komentarz 24 września 2019 przez użytkownika Gość

Z korzenia rozsadzałam sansewierię, ale że z liścia można ją rozmnożyć to nie miałam pojęcia. Dzięki za poradę, muszę spróbować.

Aha i ciekawostka, nie wiem czy wiecie, ale Sansewieria Gwinejska nazywana jest też żelazną rośliną. Pewnie dlatego, że jest odporna na brak wody, ciężko żeby zepsuć jej uprawę w domu, przez małe lub częste podlewanie.

komentarz 11 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Jeszcze takiego dziwnego sposobu na rozmnażanie roślin nie widziałam.
komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Sansewiera zawsze ma tyle odnóżek, że nie warto się bawić w jej rozmnażanie, gdyż szybciej wyrośnie nowa roślina z nowej odnóżki niż z liścia. Ale ciekawostkach że tak można, chyba jedyna roślina z którą tak działa.
komentarz 30 października 2021 przez użytkownika Gość
to chyba szybciej i proście rozsadzić ją z odnóżki
...