pytanie zadane 25 listopada 2019 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość
edycja 26 listopada 2019 przez użytkownika

Często na domowych zegarkach na dole tarczy znajduje się napis QUARTZ. Co on oznacza?

1 odpowiedź

odpowiedź 25 listopada 2019 przez użytkownika
edycja 30 stycznia 2021 przez użytkownika

Słowo QUARTZ na tarczy zegara (czasami występuje nazwa Quartz Movement) znaczy dokładnie tyle, że jest to zegar kwarcowy. A dokładniej posiada w sobie mechanizm kwarcowy, który jest odpowiedzialny za prawidłowe odmierzanie czasu.

Tak wygląda to oznaczenie na zegarach:

zegary kwarcowe quartz

Oczywiście zegary z mechanizmem kwarcowym mogą posiadać wyświetlacze elektroniczne i mogą to też być zegarki naręczne, a nie tylko ścienne i domowe budziki jak na zdjęciu ;)

Mechanizm kwarcowy jest powszechnie używany we wszelkich zegarach. Wyparł on zegary mechaniczne produkowane w przeszłości, które byłby mniej dokładne.

Zasada działania zegarów z mechanizmem kwarcowym jest dość prosta. Podstawową rzeczą jest to, że tego typu zegar ma mechanizm elektroniczny zasilany baterią. Oczywiście w całym mechanizmie najważniejszy jest kryształ kwarcowy (stąd jego nazwa), lub inaczej zwany rezonator kwarcowy, który pełni najważniejszą funkcję. Odpowiednio umieszczony w obwodzie elektrycznym wykorzystuje zjawisko pizoelektryczne. Pisząc prostym językiem prąd przechodzący przez układ wzbudza stałe drgania kryształu, które następnie przekształcane są w energię mechaniczną, która porusza wskazówkami zegara. Rezonator kwarcowy działa z częstotliwością 32.768 kHz i jest niejako źródłem czasu w zegarku.

A jak wygląda mechanizm kwarcowy od środka?

mechanizm zegara quartz

Rozbierając zegar kwarcowy zobaczymy coś takiego

mechanizm kwarcowy zegara

Na powyższym przykładzie widać mechanizm w zegarze pokojowym zasilanym baterią AA 1,5V (gruby paluszek). Na czerwono zaznaczony jest rezonator kwarcowy zbudowany w płytkę elektroniczną zegara.

A tutaj zdjęcie samego rezonatora (lub kryształu jak kto woli) kwarcowego

rezonator kwarcowy

Tak jak wcześniej wspomniałem zegarki kwarcowe są dużo dokładniejsze, niż zegarki mechaniczne. Odchylenie czasu może się w nich wahać od +/- kilkunastu sekund na miesiąc. Na odchylenia wpływa również poziom energii w baterii czy temperatury otoczenia.

Technologia kwarcowa jest wykorzystywana również w innych urządzeniach elektronicznych, takich jak komputery, laptopy, smartfony czy smartwatche.

komentarz 26 marca 2021 przez użytkownika Gość
Super artykuł ,bardzo dobże że są zaznaczone elementy w których jest umieszczony kamień quartzowy.
...