Spódniczka, spódnica to spodnia część ubioru, która zaczyna się od pasa w dół, zaś sukienka to strój wierzchni zaczynający się od ramion i idący w dół. Zarówno spódniczka, jak i sukienka mogą może mieć różne długości i sięgać do ud (mini), kolan (midi) bądź do kostek (maxi).
Te dwa pojęcia często mogą się mylić, zwłaszcza panom, choć znam i panie, które tego nie rozróżniają. Dlatego też dziś postaram się wyjaśnić różnice między spódniczką a sukienką, by już nigdy nie mylić ze sobą tych dwóch pojęć.
A więc spódniczka, spódnica to spodnia część ubioru, która zaczyna się od pasa w dół. Spódniczka może:
- sięgać do ud i wówczas jest to spódniczka mini, miniówka; noszone one były już w czasach średniowiecznych przez azjatyckie kobiety z ludu Miao; w Europie popularność zdobyły w latach 60. XX wieku (pierwszą ich projektantką była Mary Quant).
- sięgać do kolan i wówczas jest to spódniczka midi, która stała się popularna pod koniec lat 60. XX wieku.
- sięgać do kostek i wówczas jest to spódniczka maksi (maxi).
Co ciekawe dawniej spódnice były noszone głównie przez mężczyzn, a nie kobiety (one nosiły sukienki, o których poniżej). Dopiero w czasach średniowiecznych zostały one wyparte przez spodnie. Dziś mężczyzn w spódnicach można spotkać w Szkocji, Irlandii i na Bałkanach.
Sukienka zaś jest to strój wierzchni zaczynający się od głowy (właściwie od ramion) i idący w dół. Może mieć różne długości, takie jak w przypadku spódniczki i sięgać do ud, kolan bądź kostek. Noszenie sukni rozwinęło się w XV wieku, kiedy to zaczęto tworzyć bardziej dopasowane ubrania wierzchnie z płaszczy czy peleryn. Istnieje kilka odmian sukienek, a mianowicie takie jak:
- mała czarna, czyli cała czarna sukienka koniecznie w długości midi lub mini, którą stworzyła Coco Chanel i która ma być dobra dla każdej kobiety i na każdy rozmiar,
- koktajlowa, zaprojektowana pierwszy raz przez Christiana Diora; jest to sukienka ubierana na eleganckie spotkania, posiada mały dekolt i jest lżejsza od sukni wieczorowej,
- ślubna, czyli zakładana na ślub przez pannę młodą,
- wieczorowa, długa suknia, często bardzo ozdobna i elegancka, zakładana na wielkie uroczystości,
- suknia dzienna, suknia na co dzień do ubrania, zarówno do pracy, szkoły itp.
- sukienka dziecięca, czyli noszona przez dziewczynki.