pytanie zadane 23 października 2019 w Różne przez użytkownika
otagowane ponownie 26 grudnia 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 23 października 2019 przez użytkownika
edycja 4 lipca 2023 przez użytkownika

Spódniczka, spódnica to spodnia część ubioru, która zaczyna się od pasa w dół, zaś sukienka to strój wierzchni zaczynający się od ramion i idący w dół. Zarówno spódniczka, jak i sukienka mogą może mieć różne długości i sięgać do ud (mini), kolan (midi) bądź do kostek (maxi).

Te dwa pojęcia często mogą się mylić, zwłaszcza panom, choć znam i panie, które tego nie rozróżniają. Dlatego też dziś postaram się wyjaśnić różnice między spódniczką a sukienką, by już nigdy nie mylić ze sobą tych dwóch pojęć. 

A więc spódniczka, spódnica to spodnia część ubioru, która zaczyna się od pasa w dół. Spódniczka może:

- sięgać do ud i wówczas jest to spódniczka mini, miniówka; noszone one były już w czasach średniowiecznych przez azjatyckie kobiety z ludu Miao; w Europie popularność zdobyły w latach 60. XX wieku (pierwszą ich projektantką była Mary Quant). 

spódniczka mini

- sięgać do kolan i wówczas jest to spódniczka midi, która stała się popularna pod koniec lat 60. XX wieku.

spódniczka do kolan midi

- sięgać do kostek i wówczas jest to spódniczka maksi (maxi).

Co ciekawe dawniej spódnice były noszone głównie przez mężczyzn, a nie kobiety (one nosiły sukienki, o których poniżej). Dopiero w czasach średniowiecznych zostały one wyparte przez spodnie. Dziś mężczyzn w spódnicach można spotkać w Szkocji, Irlandii i na Bałkanach. 


Sukienka zaś jest to strój wierzchni zaczynający się od głowy (właściwie od ramion) i idący w dół. Może mieć różne długości, takie jak w przypadku spódniczki i sięgać do ud, kolan bądź kostek. Noszenie sukni rozwinęło się w XV wieku, kiedy to zaczęto tworzyć bardziej dopasowane ubrania wierzchnie z płaszczy czy peleryn. Istnieje kilka odmian sukienek, a mianowicie takie jak:

- mała czarna, czyli cała czarna sukienka koniecznie w długości midi lub mini, którą stworzyła Coco Chanel i która ma być dobra dla każdej kobiety i na każdy rozmiar,

sukienka mała czarna

- koktajlowa, zaprojektowana pierwszy raz przez Christiana Diora; jest to sukienka ubierana na eleganckie spotkania, posiada mały dekolt i jest lżejsza od sukni wieczorowej,

sukienka koktajlowa

- ślubna, czyli zakładana na ślub przez pannę młodą,

- wieczorowa, długa suknia, często bardzo ozdobna i elegancka, zakładana na wielkie uroczystości,

sukienka wieczorowa biała

- suknia dzienna, suknia na co dzień do ubrania, zarówno do pracy, szkoły itp.

- sukienka dziecięca, czyli noszona przez dziewczynki.

sukienka dziecięca

komentarz 14 grudnia 2020 przez użytkownika Gość
Mi tam sie zawsze mylilo jedno z drugim, ale co sie dziwic facetowi ;)
komentarz 12 stycznia 2022 przez użytkownika Gość
zdecydowanie wolę sukienki całe
...