pytanie zadane 27 września 2019 w Różne przez użytkownika Gość

Dostałem pismo urzędowe. Na samym dole pisma znajduje się coś takiego, że otrzymują i niżej a/a

No i pytanie, co znaczy te określenie - a/a?

1 odpowiedź

odpowiedź 27 września 2019 przez użytkownika
edycja 6 kwietnia 2022 przez użytkownika

Symbol a/a oznacza wyrażenie ad acta

Chociaż tutaj mała uwaga, według Słowników PWN poprawna wersja skrótu to aa, czyli bez ukośnika między literami a. Chociaż wersję z ukośnikiem, możemy spotkać na wielu polskich pismach urzędowych.

Ad acta jest wyrażeniem biurowym i pochodzi z języka łacińskiego. Oznacza dosłownie do akt sprawy, do archiwum

Jest to powszechnie stosowane wyrażenie na pismach urzędowych instytucji publicznych w Polsce. Może oznaczać, że dane pismo zostało złożone do "akt sprawy" i nie będzie już rozpatrywane, choć niekoniecznie. Wszystko zależy od kontekstu danego pisma.

Przykład

Dostajesz Wezwanie urzędowe, które wzywa Cię do złożenia dodatkowych dokumentów w danej sprawie. Na dole wezwania widnieje:

Otrzymują:
1. Adresat
2. a/a

Powyższa treść znaczy tyle, że zostały stworzone dwie kopie tego dokumentu (wezwania) i jeden (1.) egzemplarz wezwania otrzymujesz Ty jako adresat, a drugi (2.) zostaje załączony do akt sprawy, której dotyczy wezwanie. 

Że użyto wyrażenia a/a nie znaczy, że dana sprawa została złożona do akt i nie będzie rozpatrywana. No nie, bo przecież sprawa nie jest zakończona póki nie doślesz brakujących dokumentów.

komentarz 29 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
Dzięki za wyczerpujące wyjaśnienie tego skrótu. Takich rzeczy powinni uczyć w szkole, bo nie przypominam sobie żeby takie coś było. Potem człowiek dostaje pismo urzędowe i nie wie o co chodzi.
komentarz 16 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Rzeczywiście coś takiego było na jakimś dokumencie urzędowym chyba z urzędu miasta. Tylko kto by znał że na tym żargonie urzędniczym ;)
...