pytanie zadane 18 sierpnia 2019 w Fauna i flora przez użytkownika

oplątwy powietrzne rośliny

1 odpowiedź

odpowiedź 18 sierpnia 2019 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Oplątwy (łacińska nazwa to Tillandsia L.) potocznie nazywane jako powietrzne rośliny (z angielskiego Air plants), i są bardzo nietypową odmianą roślin. Wcześniej opisywane były na naszym portalu w artykule o roślinach bez korzeni, ale tutaj chciałbym je przedstawić dokładniej.

No własnie Oplątwy wyróżniają się szczególnie tym, że nie posiadają korzeni w przeciwieństwie do reszty organizmów świata roślinnego. Jako że Tillandisia nie posiada systemu korzeniowego, wszystkie składniki odżywcze pobiera z powietrza i słońca. Wodę potrzebną do życia czerpie z deszczu i wilgoci w powietrzu, a słońce dostarcza jej niezbędny "składnik" fotosyntezy.

Naturalnym środowiskiem występowania Tillandisia są lasy tropikalne, jak również i tereny pustynne w Ameryce Północnej i Południowej. Do tego rodzaju roślin należy ok. 650 gatunków. Oplątwy rosną najczęściej na innych drzewach i roślinach tropikalnych, niejednokrotnie oplatając się wokół ich gałęzi. Aczkolwiek nie pasożytują na nich jak to robi no. jemioła.

Poniżej kilka przykładów, różnych odmian Oplątw na zdjęciach:

Tillandsia Argenteaoplątwa tillandsia argentea


Tillandsia BulbosaOplątwa tillandsia bulbosa


Tillandsia Caput Medusaetillandsia caput medusae


Tillandsia Ionanthaoplątwa tillandsia ionantha


Tillandsia JunceaOplątwa tillandsia_juncea


Tillandsia Juncifolia
oplątwy tillandsia juncifolia


Tillandsia multiflora
oplątwa tillandsia multiflora


Tillandsia Scaposa
oplątwa tillandsia scaposa

A tutaj jeszcze zbliżenie na zakończenie rośliny, czyli coś co jest zamiast korzeni w oplątwach:zakończenie oplątwy zamiast korzenia


Oplątwy możemy podzielić na dwie grupy, ze względu na ich środowisko występowania:

Xeric - oplątwy z tej grupy w naturze rosną na terenach pustynnych, czyli tam gdzie jest mało wody i panują wysokie temperatury oraz nasłonecznienie. Tillandsia Xeric charakteryzują się tym, że ich liście pokryte są białymi lub srebrnymi włoskami (fachowa nazwa to trichomy), które służą roślinie jako ochrona przed palącym słońcem oraz pomagają pobierać wodę z powietrza. Xeric odporne są na dłuższe braki wody.

Mesic - oplątwy tej grupy rosną w lasach tropikalnych, gdzie mają dostęp do większej ilości wody i ale za to mniejszy dostęp do słońca. Tillandsia Mesic rosną zdecydowanie szybciej od Xeric i są bardziej zielone (posiadają dużo mniej trichomów).

Na zdjęciu poniżej pokazane są dwa gatunki Tillandsia, na których można dostrzec gołym okiem różnice między Oplątwą Xeric, a Oplątwą Mesic:

tillandsia xeric i mesic


Hodowla Tillandsia w Polsce

Oplątwy mimo, że ich naturalnym środowiskiem są lasy tropikalne w Ameryce Północnej i Południowej, mogą być hodowane również w Polsce. Oczywiście tylko w warunkach domowych, jako rośliny pokojowe, w temperaturze 10 - 25ºC. W hodowli są bardzo łatwe, gdyż wymagają tylko regularnego moczenia w wodzie (ok. kilku godzin raz na 1-2 tygodnie) lub zraszania liści (1-2 razy w tygodniu). W lato częściej, w zimę rzadziej.

W takiej domowej hodowli Oplątwy można rozmnażać, poprzez odnóżki, które wyrastają z rośliny "matki". W zależności od gatunku może wyrosnąć kilka młodych roślin.

I tak to wtedy wygląda:

odnóżki oplątwy

odnoga oplątwy

Gdy odnóżki będą miały rozmiar ok. 1/3 głównej rośliny, można je rozdzielić.

Reasumując Oplątwa jest bardzo unikalnym typem rośliny, różniącym się w sposób znaczny od innych roślin na ziemi.

komentarz 25 grudnia 2019 przez użytkownika Gość

Dzięki za wypisanie gatunków oplątw po nazwie lacinskiej. Dzięki temu dopasowałem swoją roślinę co dostałem w prezencie. smiley

komentarz 20 marca 2021 przez użytkownika Gość
Piękne te oplątwy i nie trzeba się babra w ziemi czego bardzo nie lubie przez co nie mam włąściwie żadnej rośliny doniczkowej. Chyba muszę sobie takie oplątwy kupić, to chociaż będę miała jakieś rośliny w mieszkaniu.
komentarz 27 września 2021 przez użytkownika Gość
Ładne te oplatwy ale po powierzchni liści od razu widać że są takie nie z naszego terenu. Jednak inny wygląd.
komentarz 26 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Jedna z moich oplątwa zakwitła i pojawiły się nasionka, wyglądające jak dmuchawce, co mogę zrobić z nasionkami ?
...