Natura jest na tyle pomysłowa, że oczywiście stworzyła rośliny bez korzeni. Co prawda nie ma ich za dużo, ale istnieją i wiele z nich możemy sobie nawet hodować w Polsce w mieszkaniach. Rośliny które nie zapuszczają korzeni, wodę i składniki odżywcze pobierają z powietrza. Dlatego też występują tylko w niektórych strefach klimatycznych, gdzie są najbardziej optymalne warunki dla ich rozwoju, np. duża wilgotność powietrza. Można spotkać je zwisające z drutów linii telefonicznych lub gałęzi drzew. Inna nazwa tych roślin to rośliny powietrzne, gdyż mogą rosnąć bez gleby.
Oplątwy (Tillandsia L.)
Jest to właściwie rodzina roślin jednoliściennych, która składa się z ponad 690 gatunków. Występują one w obszarach tropikalnych Ameryki Północnej i Południowej. Gatunki Oplątw różnią się od siebie wyglądem i kształtem, które potrafią był najróżniejsze.
Poniżej gatunek oplątwy Tillandsia Tenuifolia
Innym ciekawym gatunkiem jest Oplątwa brodaczkowa (Tillandsia usneoides L.) zwana potocznie jako Hiszpański mech.
Roślina wygląda jakby cała była jednym wielkim korzeniem. Między tymi wszystkimi kłączami wyrastają małe zielone listki, ale są słabo widoczne.
Oczywiście jest jeszcze wiele innych gatunków oplątw, a których tutaj wszystkich nie sposób wymienić.
Wolfia bezkorzeniowa (Wolffia arrhiza)
Innym rodzajem rośliny bez korzeni to Wolfia bezkorzeniowa. Z tym że środowisko jej życia to zbiorniki wodne (słodkowodne). Roślina występuje praktycznie na całym świecie, prócz Ameryk. Jest najmniejszą rośliną okrytonasienną w Polsce.
Wygląd rośliny to małe zielone kuleczki, unoszące się na powierzchni wody.
Róża jerychońska (Selaginella lepidophylla)
Kolejna roślina, której nie są potrzebne korzenie to Róża jerychońska, zwana też potocznie jako zmartwychwstanka.
Ta roślina nie ma typowych korzeni, które na stałe zapuszcza w ziemię. Występuje na pustynnych terenach i jest odporna na suszę. Potrafi przez dłuższy czas przetrwać w postaci wysuszonych i zwiniętych w kulkę gałązek. W tym czasie może być toczona bezwładnie przez wiatr na pustyni. Gdy trafi na wilgotny teren rozkwita i nabiera zielonych kolorów.
Mchy
Te popularne i niepozorne rośliny możemy spotkać na każdym kroku. Co prawda pojedyncze rośliny nie osiągają dużych rozmiarów, ale w grupie potrafią porastać duże powierzchnie. Mech również nie posiada korzeni jako takich. Co prawda zamiast tego posiada tzw. chwytniki (coś na podobę korzeni przybyszowych), które umożliwiają mchom przyczepność z podłożem, ale typowych korzeni nie posiadają.
Oczywiście gatunków mchów są dziesiątki tysięcy na świecie, na zdjęciu przykładowy wygląd mchu rosnącego w Polsce.