pytanie zadane 14 sierpnia 2015 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika
Czy są jakieś kwiaty i inne rośliny, które nie mają korzeni?

1 odpowiedź

odpowiedź 15 sierpnia 2015 przez użytkownika
edycja 1 lutego 2024 przez użytkownika

Natura jest na tyle pomysłowa, że oczywiście stworzyła rośliny bez korzeni. Co prawda nie ma ich za dużo, ale istnieją i wiele z nich możemy sobie nawet hodować w Polsce w mieszkaniach. Rośliny które nie zapuszczają korzeni, wodę i składniki odżywcze pobierają z powietrza. Dlatego też występują tylko w niektórych strefach klimatycznych, gdzie są najbardziej optymalne warunki dla ich rozwoju, np. duża wilgotność powietrza. Można spotkać je zwisające z drutów linii telefonicznych lub gałęzi drzew. Inna nazwa tych roślin to rośliny powietrzne, gdyż mogą rosnąć bez gleby. 


Oplątwy (Tillandsia L.)

Jest to właściwie rodzina roślin jednoliściennych, która składa się z ponad 690 gatunków. Występują one w obszarach tropikalnych Ameryki Północnej i Południowej. Gatunki Oplątw różnią się od siebie wyglądem i kształtem, które potrafią był najróżniejsze.

Poniżej gatunek oplątwy Tillandsia Tenuifolia

Oplątwa tillandsia bulbosa

Innym ciekawym gatunkiem jest Oplątwa brodaczkowa (Tillandsia usneoides L.) zwana potocznie jako Hiszpański mech.

hiszpański mech Tillandsia usneoides L.

Roślina wygląda jakby cała była jednym wielkim korzeniem. Między tymi wszystkimi kłączami wyrastają małe zielone listki, ale są słabo widoczne.

Oczywiście jest jeszcze wiele innych gatunków oplątw, a których tutaj wszystkich nie sposób wymienić.


Wolfia bezkorzeniowa (Wolffia arrhiza)

Innym rodzajem rośliny bez korzeni to Wolfia bezkorzeniowa. Z tym że środowisko jej życia to zbiorniki wodne (słodkowodne). Roślina występuje praktycznie na całym świecie, prócz Ameryk. Jest najmniejszą rośliną okrytonasienną w Polsce.

wolfia bezkorzeniowa

Wygląd rośliny to małe zielone kuleczki, unoszące się na powierzchni wody.
 

Róża jerychońska (Selaginella lepidophylla)

Kolejna roślina, której nie są potrzebne korzenie to Róża jerychońska, zwana też potocznie jako zmartwychwstanka.

Ta roślina nie ma typowych korzeni, które na stałe zapuszcza w ziemię. Występuje na pustynnych terenach i jest odporna na suszę. Potrafi przez dłuższy czas przetrwać w postaci wysuszonych i zwiniętych w kulkę gałązek. W tym czasie może być toczona bezwładnie przez wiatr na pustyni. Gdy trafi na wilgotny teren rozkwita i nabiera zielonych kolorów.


Mchy

Te popularne i niepozorne rośliny możemy spotkać na każdym kroku. Co prawda pojedyncze rośliny nie osiągają dużych rozmiarów, ale w grupie potrafią porastać duże powierzchnie. Mech również nie posiada korzeni jako takich. Co prawda zamiast tego posiada tzw. chwytniki (coś na podobę korzeni przybyszowych), które umożliwiają mchom przyczepność z podłożem, ale typowych korzeni nie posiadają.

Oczywiście gatunków mchów są dziesiątki tysięcy na świecie, na zdjęciu przykładowy wygląd mchu rosnącego w Polsce.

komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika Gość
Solidna lista, nie myślałam że aż tyle rośli może nie mieć korzenia. A te rośliny co wiatr gania po prerii co często w westernach można zobaczyć to też czasem nie są bez korzeni?
komentarz 9 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Te oplątwy świetna sprawa, a ze mchy nie mają typowych korzeni to zaskoczenie, choć w sumie logiczne skoro potrafią żyć na podłożu bez ziemi np. na betonowej ścianie.
...