Wielu z nas kojarzy pięknie pachnące białe lub fioletowe kwiatki. Ale nie każdy wie, że są one mylnie nazywane bzem. Podobna sytuacja jest w przypadku mylenia mleczu polnego z mniszkiem lekarskim. Dlatego w tym artykule opiszę jak wygląda Bez czarny i Lilak pospolity, który niesłusznie nazywany bywa bzem i czym się różnią od siebie obie rośliny.
Bez czarny (łac. Sambucus nigra L.)
Nazywany również Czarnym bzem lub dzikim czarnym bzem, jest bardzo popularną rośliną w Polsce. Występuje praktycznie w całej Europie, a w Polsce pospolicie. Znana jest z właściwości leczniczych, kosmetycznych jak i jako roślina ozdobna. Charakterystyczne dla bzu czarnego są jego czarne jagody.
Lilak pospolity (łac. Syringa vulgaris L.)
Roślina którą większość ludzi błędnie nazywa bzem i nie zna jej prawdziwej nazwy. Lilak pospolity jest pospolitą w Polsce rośliną ozdobną o białych lub fioletowych kwiatach, które pięknie pachną (cecha szczególna lilaka). Lilak pierwotnie występował na półwyspie bałkańskim, skąd rozprzestrzenił się na całą Europę.
Jak wcześniej wspomniałem Lilak pospolity, może występować w dwóch kolorach kwiatów
ale nadal jest to ta sama roślina.
Czym się różni się Bez czarny od Lilaka pospolitego?
Teraz przyjrzymy się różnicom, dzięki którym będziemy mogli prawidłowo nazwać te dwie rośliny. Na pierwszy rzut oka Bez i Lilak mogą wyglądać podobnie, ale gdy się bliżej przyjrzymy, zobaczymy wiele znaczących różnic.
Kwiaty poza białym kolorem (no chyba że mamy odmianę lilaka z fioletowymi kwiatami) są od siebie zupełnie inne.
Kwiaty bzu poza białymi płatkami posiadają pięć dodatkowych pręcików. Lilak pospolity posiada płatki kwiatu raczej wgłębione.
Tutaj jeszcze porównanie białych kwiatów lilaka z bzem:
Na koniec można jeszcze porównać liście obu roślin, które też znacznie się od siebie różnią
Liście lilaka pospolitego mają bardzo gładką strukturę, natomiast liście bzu czarnego mają wyraźne wgłębienia w miejscach przebiegania nerwów.
Na koniec warto dodać, że po przekwitnięciu kwiaty Lilaka pospolitego usychają, a z kwiatów bzu czarnego wyrastają charakterystyczne czarne jagody, które mają właściwości lecznicze.
Tak więc widać, że obie rośliny znacznie się od siebie różnią i po zapoznaniu się z różnicami, nie będziemy już więcej nazywać "bzem" Lilaka pospolitego ;)