Bardzo często, wielu ludzi żółte kwiatki dziko rosnące na trawniku lub łące, nazywa mleczem. A mało kto zdaje sobie sprawę, może się mylić. Z reguły to co widzimy, to jest mniszek lekarski, a nie mlecz. Mlecz polny mimo, że ma też żółte kwiaty, podobne do tych mniszka, jest zupełnie inną rośliną.
Mniszek lekarski (Mniszek pospolity)
Roślina występująca pospolicie, często uznawana za chwast. Może i pod względem występowania i łatwości rozsiewania, przypomina chwasty, ale jako roślina (jak wskazuje jego nazwa) ma właściwości lecznicze. W Polsce występuje ok. 200 gatunków mniszka.
Mlecz polny
Mlecz polny już nie jest tak pospolity jak mniszek, występuje rzadziej. Też jest uznawany za chwast, z tym że nie ma właściwości leczniczych jak mniszek lekarski. Ponadto jest rośliną trującą dla owiec i bydła, gdyż zawiera w sobie duże stężenie alkaloidów.
Teraz różnice między Mniszkiem lekarskim a Mleczem polnym:
Na pierwszy rzut oka może nie widać wielkich różnic, gdyż rośliny mają podobne liście i jeszcze bardziej podobne żółte kwiaty. Ale gdy im się bliżej przyjrzymy, to widać inny układ łodyg na których są kwiaty.
Kwiaty Mniszka lekarskiego wyrastają pojedynczo bezpośrednio z korzenia. Natomiast Mlecz polny posiada łodygę, na której rośnie klika kwiatów
Same kwiaty Mniszka i Mleczu są bardzo podobne
różnią się tylko nieznacznie strukturą płatków.
Już większą różnicę widać, jeśli chodzi o liście obu roślin:
Liście Mleczu polnego, są podłużne i posiadają małe kolce (raczej ich imitację) na brzegach. Natomiast liście Mniszka lekarskiego, też są bardziej postrzępione i szersze.
Teraz już widzisz różnice. Ciekawe jest w tym wszystkim to, że ludzie nazywają pospolitą roślinę z żółtymi kwiatkami (Mniszek), nazwą innej podobnej rośliny (Mlecz), całkiem niesłusznie.
Mniszek lekarski jest ponadto rośliną wieloletnią z mocną, ale pustą w środku łodygą, z której po uszkodzeniu wypływa sok mleczny. Łodyga ta nie posiada liści.
Roślina ta kwitnie od kwietnia do sierpnia, a nawet jeszcze drugi raz jeśli występuje ciepła jesień.
Można go spotkać nawet na ubogich glebach, gdyż jego korzenie sięgają głęboko w ziemię. Stanowiska gdzie można spotkać mniszek lekarski to głównie łąki, trawniki, przydroża.
Jeśli chcemy zbierać części roślin np. na miód to najlepiej zrobić to na przełomie kwietnia/maja.