seohost

1 odpowiedź

odpowiedź 22 sierpnia 2018 przez użytkownika

Bardzo często, wielu ludzi żółte kwiatki dziko rosnące na trawniku lub łące, nazywa mleczem. A mało kto zdaje sobie sprawę, może się mylić. Z reguły to co widzimy, to jest mniszek lekarski, a nie mlecz. Mlecz polny mimo, że ma też żółte kwiaty, podobne do tych mniszka, jest zupełnie inną rośliną.

Mniszek lekarski (Mniszek pospolity)

mniszek lekarski

Roślina występująca pospolicie, często uznawana za chwast. Może i pod względem występowania i łatwości rozsiewania, przypomina chwasty, ale jako roślina (jak wskazuje jego nazwa) ma właściwości lecznicze. W Polsce występuje ok. 200 gatunków mniszka.


Mlecz polny

mlecz polny

Mlecz polny już nie jest tak pospolity jak mniszek, występuje rzadziej. Też jest uznawany za chwast, z tym że nie ma właściwości leczniczych jak mniszek lekarski. Ponadto jest rośliną trującą dla owiec i bydła, gdyż zawiera w sobie duże stężenie alkaloidów.

Teraz różnice między Mniszkiem lekarskim a Mleczem polnym:

różnica między mniszkiem lekarskim a mleczem polnym

Na pierwszy rzut oka może nie widać wielkich różnic, gdyż rośliny mają podobne liście i jeszcze bardziej podobne żółte kwiaty. Ale gdy im się bliżej przyjrzymy, to widać inny układ łodyg na których są kwiaty.

Kwiaty Mniszka lekarskiego wyrastają pojedynczo bezpośrednio z korzenia. Natomiast Mlecz polny posiada łodygę, na której rośnie klika kwiatów

kwiaty mleczu polnego

Same kwiaty Mniszka i Mleczu są bardzo podobne

kwiaty mniszka pospolitego i mleczu polnego

różnią się tylko nieznacznie strukturą płatków.

Już większą różnicę widać, jeśli chodzi o liście obu roślin:

liście mniszka lekarskiego i mleczu polnego

Liście Mleczu polnego, są podłużne i posiadają małe kolce (raczej ich imitację) na brzegach. Natomiast liście Mniszka lekarskiego, też są bardziej postrzępione i szersze.

Teraz już widzisz różnice. Ciekawe jest w tym wszystkim to, że ludzie nazywają pospolitą roślinę z żółtymi kwiatkami (Mniszek), nazwą innej podobnej rośliny (Mlecz), całkiem niesłusznie.wink

Mniszek lekarski jest ponadto rośliną wieloletnią z mocną, ale pustą w środku łodygą, z której po uszkodzeniu wypływa sok mleczny. Łodyga ta nie posiada liści. 

Roślina ta kwitnie od kwietnia do sierpnia, a nawet jeszcze drugi raz jeśli występuje ciepła jesień. 

Można go spotkać nawet na ubogich glebach, gdyż jego korzenie sięgają głęboko w ziemię. Stanowiska gdzie można spotkać mniszek lekarski to głównie łąki, trawniki, przydroża. 

Jeśli chcemy zbierać części roślin np. na miód to najlepiej zrobić to na przełomie kwietnia/maja. 

komentarz 4 października 2019 przez użytkownika anonimowy
super wyjaśnienie !
komentarz 10 czerwca 2020 przez użytkownika anonimowy
Bardzo przydatne i jasne porównanie! Dziękuję!!
komentarz 25 września 2020 przez użytkownika anonimowy
Dobrze wyjaśnione różnice
komentarz 8 października 2020 przez użytkownika anonimowy
Bardzo ładnie opisane różnice. Bardzo dziękuję:)
komentarz 12 grudnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Dzięki zdjęcia bardzo wyraźne
...