pytanie zadane 28 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika
otagowane ponownie 20 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 marca 2019 przez użytkownika
edycja 12 listopada 2023 przez użytkownika

Niby to to samo, a jednak tyle różnic między smażeniem a pieczeniem się mieści. Jeśli też macie/mieliście problem z odróżnieniem jednego od drugiego to wyjaśnię Wam czym te dwa sposoby przygotowania jedzenia się różnią i już wątpliwości nie będzie. 

Na początek weźmy smażenie, gdyż pewnie większość osób, Polaków i nie tylko, lubi potrawy w takiej, właśnie smażonej formie jeść. Kotlety, placki, frytki, ryby, mięso czy nawet warzywa często smakują lepiej, gdy są podsmażone. Czym więc jest owo smażenie? A więc smażenie to nic innego jak ogrzewanie potrawy w tłuszczu w temperaturze znacznie przewyższającej 1000C. W trakcie smażenia łączą się zawarte w produkcie cukry i białka i dlatego smażone rzeczy mają złotawą barwę. Smażenie dzieli się jeszcze na:

- płytkie, czyli w niewielkiej ilości tłuszczu (smażenie w ruchu, czyli ciągłe bądź częste mieszanie potrawy - np. w woku),
- zanurzeniowe, czyli w dużej ilości tłuszczu.

Smażyć możemy na: oleju, maśle klarowanym, oliwie, maśle czy smalcu. Niektóre produkty można smażyć beztłuszczowo, czyli bez tłuszczu, na suchej patelni. W taki sposób smażymy np. pancakes lub placki do tortilli. Jeszcze innym rodzajem smażenia jest kandyzowanie, gdzie smaży się zazwyczaj owoce w słodkim syropie, mocząc go w nim kilkanaście razy. 

Pieczenie natomiast tym różni się od smażenia, że ogrzewa się potrawy za pomocą nagrzanego powietrza, bez użycia tłuszczu. Robi się to zazwyczaj w piecu lub piekarniku. Do pieczenia (najczęściej ciast) używa się również proszku do pieczenia, który ułatwia cały proces. Pieczenie odbywa się w temperaturach od 160 do 250oC. Białka z cukrami łączą się i podobnie jak przy smażeniu potrawy są złotawe i mają specyficzny aromat i smak. Piecze się zazwyczaj mięsa oraz ciasta.

komentarz 22 marca 2020 przez użytkownika Gość
Z tych dwóch rzeczy już wolę pieczenie bo zdrowsze. Np. lepiej jakieś mięsko upiec w piekarniku niż smażyć w głębokim tłuszczu. Ten tłuszcz tylko nasiąka w smażony produkt jakbyśmy tego tłuszczu mieli za mało ;)
komentarz 2 maja 2020 przez użytkownika Gość
Po pierwsze: Tłuszcze są zdrowe. Tak samo jak białka i cukry. Istotne, by zachować umiar. Nadmiar białek też nie jest obojętny dla zdrowia. A dobre smażenie "zamyka" od razu zewnętrzną warstwę potrawy zachowując istotę jej wnętrza. I tyle ;)
komentarz 19 listopada 2020 przez użytkownika Gość
Pieczenie chyba zdrowsze co?
...