pytanie zadane 28 marca 2019 w Kuchnia przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 28 marca 2019 przez użytkownika

Niby to to samo, a jednak tyle różnic między smażeniem a pieczeniem się mieści. Jeśli też macie/mieliście problem z odróżnieniem jednego od drugiego to wyjaśnię Wam czym te dwa sposoby przygotowania jedzenia się różnią i już wątpliwości nie będzie. 

Na początek weźmy smażenie, gdyż pewnie większość osób, Polaków i nie tylko, lubi potrawy w takiej, właśnie smażonej formie jeść. Kotlety, placki, frytki, ryby, mięso czy nawet warzywa często smakują lepiej, gdy są podsmażone. Czym więc jest owo smażenie? A więc smażenie to nic innego jak ogrzewanie potrawy w tłuszczu w temperaturze znacznie przewyższającej 1000C. W trakcie smażenia łączą się zawarte w produkcie cukry i białka i dlatego smażone rzeczy mają złotawą barwę. Smażenie dzieli się jeszcze na:

- płytkie, czyli w niewielkiej ilości tłuszczu (smażenie w ruchu, czyli ciągłe bądź częste mieszanie potrawy - np. w woku),
- zanurzeniowe, czyli w dużej ilości tłuszczu. Poniżej zdjęcie smażenia chipsów z ziemniaków na głębokim oleju, czyli zanurzeniowo:

smażenie w głębokim tłuszczu

Smażyć możemy na: oleju, maśle klarowanym, oliwie, maśle czy smalcu. Niektóre produkty można smażyć beztłuszczowo, czyli bez tłuszczu, na suchej patelni. W taki sposób smażymy np. pancakes lub placki do tortilli. Jeszcze innym rodzajem smażenia jest kandyzowanie, gdzie smaży się zazwyczaj owoce w słodkim syropie, mocząc go w nim kilkanaście razy. 

Pieczenie natomiast tym różni się od smażenia, że ogrzewa się potrawy za pomocą nagrzanego powietrza, bez użycia tłuszczu. Robi się to zazwyczaj w piecu lub piekarniku. Pieczenie odbywa się w temperaturach od 160 do 250oC. Białka z cukrami łączą się i podobnie jak przy smażeniu potrawy są złotawe i mają specyficzny aromat i smak. Piecze się zazwyczaj mięsa oraz ciasta.

ciasto zebra szybki przepis

...