pytanie zadane 26 sierpnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
edycja 9 czerwca 2019 przez użytkownika

Mam pytanie w ogrodzie widziałem takiego małego szybkiego pajączka, koloru szarego. Wie ktoś może co to za pająk??? Nie zauważyłem żeby miał jakąś sieć, tylko po prostu sobie chodzi po pergoli.

1 odpowiedź

odpowiedź 26 sierpnia 2018 przez użytkownika
edycja 18 listopada 2023 przez użytkownika

Ten pająk to zapewne jest Skakun arlekinowy (Salticus scenicus), który wyróżnia się swoim charakterystycznym ubarwieniem, które przypomina wzór arlekina. Choć z daleka jego czarno-białe pasy, mogą bardziej przypominać te u zebry. Druga charakterystyczna rzecz to duże oczy pajęczaka.

skakun arlekinowy

mały szybki pająk

Skakun arlekinowy występuje powszechnie w Polsce. Poza tym że szybko chodzi to jeszcze skacze na ofiary. I rzeczywiście nie ma w zwyczaju tkać pajęczyny. Występuje na elementach ogrodu, takich jak płoty, ściany budynków, pergole, czyli tam gdzie mogą występować inne owady, którymi się żywi. Może upolować dwukrotnie większe od siebie ofiary, skacząc na nie i wstrzykując im jad.
Pająk może osiągać rozmiary od 5 do 8 mm i występuje w Europie, Azji, Ameryce Płn. i Płd. oraz części Afryki.

Poniżej skaczący pająk ze złapaną ofiarą w szczękach (jakiś zielony robaczek):

skaczący pająk z ofiarą

Ciekawostką jest to, że Skakun może skakać jako jedne z nielicznych gatunków pająków zarówno w pionie jak i poziomie. Jest żywym przykładem jak gatunki pająków potrafią się zaadoptować do polowania w różnorodnych środowiskach i warunkach.

komentarz 4 lipca 2020 przez użytkownika Gość
Widziałem kiedyś tego pajączka jak właśnie rzucał się na innego owada. Efektownie to wygląda. Widocznie nie chce mu się tkać sieci i czekać cały dzień na ofiarę.
komentarz 24 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Kojarzę tego pajączka. Rzeczywiście zawsze zadziwiało mnie że on sobie tylko chodzi samopas, a nie siedzi na pajęczynie w sumie nigdy go nie widziałem na żadnej pajęczynie. A teraz się wyjaśniło już jak poluje na robale i muchy
...