seohost
pytanie zadane 15 sierpnia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 sierpnia 2018 przez użytkownika

Większość odmian sałaty, którą spożywamy, sadzimy, pielęgnujemy należy do tzw. sałaty siewnej, czyli jednorocznej odmiany. Uprawiano ją już w starożytnym Egipcie. Sałaty takie zrywa się jeszcze przed kwitnieniem i używa do sałatek czy na kanapki. 

Odmian tego popularnego warzywa jakim jest sałata jest wiele, ale ja wymienię dziewięć najpopularniejszych odmian sałaty:
 

1. Sałata Masłowa

sałata masłowa

Sałata masłowa ma delikatne jasnozielone liście o łagodnym smaku. Ma również działanie lekko uspokajające. Często stosowana przy przyrządzania gołąbków, nadaje się do gotowania, duszenia i smażenia.
Nazywa się ją również maślaną lub głowiastą.
 

2. Sałata Lodowa

sałata lodowa

Sałata lodowa (nazywana również sałatą kruchą), posiada twarde, pofałdowane, czasem słodkie liście. Dobra do różnego rodzaju sałatek.Sałatę tę można kroić nożem i przechowywać w lodówce do nawet trzech tygodni. 
 

3. Sałata Roszponka

sałata roszponka

Ta sałata ma drobne listki o lekko orzechowym smaku. Można ją łączyć z innymi sałatkami lub gotować tak jak szpinak.
 

4. Sałata Rzymska

Ten rodzaj sałaty ma podłużne, miękkie i lekko słodkawe liście. Wyglądem (zapakowana w sklepie) przypomina kapustę pekińską. Jest podstawowym składnikiem w sałatce Cezar. 
Zwana też długolistną. 
 

5. Sałata Karbowana

sałata karbowana

Sałata karbowana (strzępiasta) może mieć zielone (lub nawet czerwonawe) postrzępione liście. W smaku łagodna. Dekoracyjna.
 

6. Sałata Rukola

sałata rukola

Liście sałaty rukoli są podobne do liści mniszka lekarskiego. W smaku lekko piekące. Często w potrawach mieszana z innymi sałatami, lub jako dekoracja dla przystawek.
 

7. Sałata Cykoria

sałata cykoria

Cykoria lub sałata zimowa jak kto woli, ma ściśle przylegające do siebie liście. W smaku jest gorzkawa, pobudzająca apetyt. Cykorię można przechowywać w lodówce nawet miesiąc. Można ją zapiekać lub dusić.
 

8. Sałata Endywia kędzierzawa

endywia

Liście tej sałaty są mocno postrzępione, gorzkawe w smaku. Bardzo dobra w mocnymi sosami, można ją gotować i przyrządzać jak szpinak.
 

9. Sałata Radicchio

sałata radicchio

Sałata ta jest właściwie czerwonolistną odmianą cykorii. Jest gorzka w smaku, dlatego jest idealna przy surówkach i sałatkach; nie jada się jej samej. Można ją zapiekać, smażyć czy dusić, ale po tych czynnościach traci kolor.

komentarz 13 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Nawet nie wiedziałem że jest aż tyle odmian sałaty. Ja w sumie jak patrzę to jadłem lodowa i rzymska no i jeszcze masłowa. Ciekawe jak smakuje raszponka. Z tych wszystkich najlepiej smakuje.mi sałata lodowa bo jest chrupiąca.
...