pytanie zadane 2 stycznia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 28 czerwca 2020 przez użytkownika
Jak rozróżnić te dwa ptaki?

1 odpowiedź

odpowiedź 2 stycznia 2018 przez użytkownika
edycja 9 stycznia 2022 przez użytkownika

Myślę, że większość z nas widziała wróbla nie raz. Nawet teraz jeśli wyjrzelibyśmy za okno to pewnie dostrzeglibyśmy jakiegoś małego wróbelka latającego gdzieś w pobliżu. Wiedzieć trzeba jednak, że nie każdy mały i szarobrązowy ptaszek to wróbel rzeczywiście. Często myli się wróbla zwyczajnego z mazurkiem. Jaka jest więc między nimi różnica? 

Wróbel zwyczajny - wygląd Mazurek - wygląd
Jednolicie szare policzki Brązowy wierzch głowy
Ciemniejsze upierzenie wierzchu i ciemne podgardle u samców Na białym policzku ciemna, czarna plamka, z na szyi biała obroża
Szarobrązowe upierzenie bez szczególnych cech u samic i młodych osobników Dwie jasne smugi na skrzydłach
Bardziej krępy, z dużą głową i mocnym dziobem Mniejszy od wróbla, czarny dziób
Brązowe lub różowe nogi Nogi w kolorze jasnego brązu

Dla porównania wstawię zdjęcie samców wróbla zwyczajnego i mazurka:

wróbel i mazurek różnice

Wróble zwyczajne, zwane też wróblami domowymi zamieszkiwały początkowo stepy oraz półpustynie i dopiero z biegiem lat zaczęły przemieszczać się na północ w okolice Wielkiej Brytanii, Finlandii i Syberii. Wróbla można spotkać praktycznie wszędzie tam gdzie mieszka człowiek. W takich miejscach właśnie, w pobliżu ludzi, wróble zakładają swoje gniazda, które budują w otworach wentylacyjnych domów i innych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Głównie dlatego ponieważ mają one wówczas łatwy dostęp do pożywienia i ciepła. Swoje gniazda budują lub przejmują puste po innych ptakach, na wysokości powyżej 3 metrów. 

Warto dodać, że wróble zwyczajne są w naszym kraju gatunkiem na wyginięciu, gatunkiem zagrożonym. Przyczyną tego jest człowiek. Obecnie wróble nie mają tak łatwego dostępu do pożywienia, ponieważ ziarna wszelkich zbóż przechowywane są w specjalnych silosach, a nie wystawiane w workach jak kiedyś, albo też zabija się cenne dla wróbli szkodniki, opryskując pola nawozami. 


Mazurek zwany też wróblem polnym jest tak nazywany gdyż swoje gniazda buduje w parkach, sadach, na brzegach lasów, nieco dalej od zabudowań ludzkich. Gatunek ten pochodzi z USA i Australii, choć obecnie występuje w Azji i Europie. Pożywieniem dla mazurków są głównie nasiona roślin dziko żyjących oraz drobne owady, które z pewnością łatwiej jest znaleźć niż nasiona zbóż dla wróbla zwyczajnego. 

komentarz 23 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
Nie wiedziałem że są jakieś ptaki wyglądem podobne do wróbli, może nawet je widziałem nie miałem pojęcia że to jakiś inny ptak. Ciekawe czy wróbel z mazurkiem się że sobą krzyzuja?
komentarz 19 listopada 2020 przez użytkownika Gość
U mnie w miescie to tegoi tego ptaszka ciezko spotkac :(

Nie wiem dlaczego ale kiedys za mlodego wiecej ich bylo...
komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Po łapkach ewidentnie widać że się różnią
komentarz 13 września 2021 przez użytkownika Gość
To znaczy że wróbli jest dużo więcej w Polsce niż mazurków. Tylko tak ogólnie, bo generalnie ostatnio w miastach jest ich z nie wiadomych powodów coraz mniej w Europie. Znaczy wróbli.
komentarz 7 października 2021 przez użytkownika Gość

U mnie na działce w Katowicach,  Mazurki  mają budkę lęgową.  Są to śliczne małe ptaszki.Z podziwem przypatruję się  jak karmią młode. Pozdrawiam  Basia.

komentarz 8 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
Mam gospodarstwo rolne na obrzeżu miasta( Podlasie). Grasuje u mnie ,można by powiedzieć wataha ok 150 takich małych cwaniaków. Niby szkodniki ,ale nie chcę ich odstraszać. Latem potrafią robić taki ambaras, że trudno wytrzymać. Ale zimą jak nie ma jaskółek to jedyne "wesołe" ptaki w okolicy.
komentarz 22 sierpnia 2022 przez użytkownika Gość
Niestety duże ptaki takie jak gołębie, wrony, kawki, mewy wyparły male ptaki, w tym wroble z miast. Wroble nie miały szans w konkurowaniu o żywność z tymi gatunkami.  Obecnie jest ich naprawde mało w wielkich miastach, czego nie można powiedzieć o gołębiach.
komentarz 4 listopada 2022 przez użytkownika Gość
Z mazurkami chyba tak jak z wróblami jest problem w miastach w Polsce. Również uciekają lub sa na wyginięciu.
...