pytanie zadane 2 stycznia 2018 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy
Jak rozróżnić te dwa ptaki?

1 odpowiedź

odpowiedź 2 stycznia 2018 przez użytkownika

Myślę, że większość z nas widział wróbla nie raz. Nawet teraz jeśli wyjrzelibyśmy za okno to pewnie dostrzeglibyśmy jakiegoś małego wróbelka. Wiedzieć trzeba jednak, że nie każdy mały i szarobrązowy ptaszek to wróbel rzeczywiście. Często myli się wróbla zwyczajnego od mazurka. Jaka jest więc między nimi różnica? 

Wróbel zwyczajny Mazurek
Jednolicie szare policzki Brązowy wierzch głowy
Ciemniejsze upierzenie wierzchu i ciemne podgardle u samców Na policzku ciemna, czarna plamka
Szarobrązowe upierzenie bez szczególnych cech u samic i młodych osobników Dwie jasne smugi na skrzydłach
Buduje gniazda w otworach wentylacyjnych domów i innych znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu człowieka Buduje gniazda w parkach, sadach, na brzegach lasów, nieco dalej od zabudowań ludzi

Wróble zwyczajne zamieszkiwały początkowo stepy oraz półpustynie i dopiero z biegiem lat zaczęły przemieszczać się na północ w okolice Wielkiej Brytanii, Finlandii i Syberii. Wróbla można spotkać praktycznie wszędzie tam gdzie mieszka człowiek. W takich miejscach właśnie, w pobliżu ludzi, wróble zakładają swoje gniazda. Głównie dlatego ponieważ mają one wówczas łatwy dostęp do pożywienia. Swoje gniazda budują lub przejmują puste po innych ptakach, na wysokości powyżej 3 metrów. 

Warto dodać, że wróble są w naszym kraju gatunkiem na wyginięciu, gatunkiem zagrożonym. Przyczyną tego jest człowiek. Obecnie wróble nie mają tak łatwego dostępu do pożywienia, ponieważ ziarna wszelkich zbóż przechowywane są w specjalnych silosach, a nie wystawiane w w workach jak kiedyś, albo też zabija się cenne dla wróbli szkodniki, opryskując pola nawozami. 

Dla porównania wstawię zdjęcie samców wróbla zwyczajnego i mazurka:

wróbel i mazurek różnice

komentarz 23 kwietnia 2020 przez użytkownika anonimowy
Nie wiedziałem że są jakieś ptaki wyglądem podobne do wróbli, może nawet je widziałem nie miałem pojęcia że to jakiś inny ptak. Ciekawe czy wróbel z mazurkiem się że sobą krzyzuja?
komentarz 19 listopada 2020 przez użytkownika anonimowy
U mnie w miescie to tegoi tego ptaszka ciezko spotkac :(

Nie wiem dlaczego ale kiedys za mlodego wiecej ich bylo...
komentarz 31 stycznia 2021 przez użytkownika anonimowy
Po łapkach ewidentnie widać że się różnią
komentarz 13 września 2021 przez użytkownika anonimowy
To znaczy że wróbli jest dużo więcej w Polsce niż mazurków. Tylko tak ogólnie, bo generalnie ostatnio w miastach jest ich z nie wiadomych powodów coraz mniej w Europie. Znaczy wróbli.
komentarz 7 października 2021 przez użytkownika anonimowy

U mnie na działce w Katowicach,  Mazurki  mają budkę lęgową.  Są to śliczne małe ptaszki.Z podziwem przypatruję się  jak karmią młode. Pozdrawiam  Basia.

...