1 odpowiedź

odpowiedź 29 grudnia 2017 przez użytkownika
edycja 2 lutego 2024 przez użytkownika

Dziś opiszę instrukcję wykonania dziecięcych zakładek do książek, które można zrobić dla dzieci lub z nimi. Myślę, że druga opcja jest znacznie ciekawsza i może zachęcić dziecko do czytania czy chociażby przeglądania książek, zwłaszcza przez dzieci młodsze. Zakładki są też sposobem na zajęcia plastyczne czy tematyczne jakie prowadzi się w grupie przedszkolnej, klasach wczesnoszkolnych, ale także do miłego spędzania czasu w domu.

Potrzebne będą: kolorowe kartoniki papieru, nożyczki, linijka, ołówek, nitka, ozdoby np. guziki lub muszelki (wedle uznania), wstążka, dziurkacz.

Na kolorowym papierze technicznym rysujemy prostokąt, za pomocą linijki i ołówka. Może on mieć wymiary dowolne. Następnie wycinamy go nożyczkami. Ozdabiamy go dowolnie wyciętymi ozdobami z kolorowych kartek np. wycinamy rybki lub kwadraciki, które będą służyły za okienka domu (jeśli zakładka ma przypominać np. dom). Możemy też na niej coś napisać lub narysować mazakami. 

Następnie dziurkaczem wykonujemy jeden otwór na górze naszej zakładki i przeplatamy przez niego nitkę lub wstążkę. Na końcach nitki doczepiamy muszelki lub guziczki. Dzieciom łatwiej jest przeplatać nitkę przez guziki z dużą dziurką. Robimy supełek na końcu, by wszystko ładnie się trzymało i gotowe. Tak wygląda moja zakładka.

A tak wyglądają zakładki wykonane przez dzieci w przedszkolu. Oczywiście dzieciom można pomóc i np. przygotować wcześniej drobne elementy do dekoracji zakładki.

przybory do wykonania zakładek do książki

zakładka do książki w morski motyw rybek zakładka z muszelką

Dziecko dzięki temu, że wykonało pracę samo lub przy drobnej pomocy dorosłego jest bardziej dumne z tego zadania. Może też częściej sięgać po książki i zaznaczać w nich moment, w którym skończyło lub skończyliśmy czytanie. Zakładka do książki może też być prezentem np. na Dzień Mamy, Dzień Taty, Dzień Babci czy Dzień Dziadka, zwłaszcza jeśli osoby te lubią czytać. 

komentarz 10 marca 2019 przez użytkownika Gość
Ciekawy pomysł na te zakładki do książek dla dzieci. Może to w jakimś stopniu zaciekawi dzieci czym jest książka i że warto je czytać.
...