pytanie zadane 19 października 2017 w Dom i ogród przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 31 października 2017 przez użytkownika
edycja 4 lutego 2024 przez użytkownika

W sklepach podawana średnica patelni to zazwyczaj 20, 24, 26, 28 cm itd. Są to standardowe rozmiary patelni. Producenci patelni jednak podają średnicę patelni mierzoną od brzegu do brzegu. Tak jak pokazane jest to na poniższym zdjęciu.

mierzenie średnicy patelni

Jak widać mierzy się tu całą średnicę patelni. Powierzchnia robocza jej jest/będzie jednak mniejsza, gdyż nie będą brane wtedy jej brzegi. U mnie z patelni o średnicy 26 cm w sumie wyszło 24 cm, czyli o 2 cm mniej niż jest to podane na opakowaniu. Być może dla kogoś nie ma to większego znaczenia, jednak myślę, że warto zwrócić na to uwagę, chociażby ze względu na cenę patelni. Ta większa, będzie rzecz jasna droższa. Poza tym dobrze jest takie rzeczy po prostu wiedzieć, może to być dla kogoś ciekawe. 

Tak powinno się prawidłowo mierzyć średnicę patelni. 

prawidłowy pomiar średnicy patelni

Jeśli chcesz samodzielnie zmierzyć średnicę patelni, zrób to w następujących krokach.

1. Upewnij się, że patelnia jest czysta i sucha.

2. Połóż patelnię na płaskiej powierzchni.

3. Rozciągnij miarkę lub taśmę mierniczą przez środek patelni, od jednej krawędzi do drugiej. To jest średnica patelni.

4. Zapisz pomiar.


Wybór rozmiaru patelni zależy od wielu czynników, takich jak ilość osób, dla których najczęściej gotujesz, oraz rodzaj potraw, które najczęściej przygotowujesz. Średnica patelni jest ważna i może wpływać na różne aspekty gotowania. Oto kilka powodów, dla których średnica patelni jest istotna:

- Równomierne rozprowadzanie ciepła: Patelnie o większej średnicy mają większą powierzchnię, co może prowadzić do bardziej równomiernego rozprowadzania ciepła. To z kolei może przyczynić się do równomiernego gotowania jedzenia.

- Ilość jedzenia: Średnica patelni wpływa na ilość jedzenia, którą można na niej przygotować. Patelnie o większej średnicy mogą pomieścić więcej jedzenia, co jest szczególnie przydatne podczas gotowania dla większej liczby osób.

- Rodzaj potrawy: Niektóre potrawy wymagają specyficznych rozmiarów patelni. Na przykład, do smażenia jajek często zaleca się użycie patelni o średnicy 20-24 cm, podczas gdy do smażenia mięsa lepiej sprawdzą się patelnie o średnicy 28-30 cm.

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego rozmiaru patelni zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Patelnie o różnych rozmiarach mogą być przydatne do różnych zadań w kuchni.

komentarz 28 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
W sumie na logikę, że powinno się mierzyć średnicę w środku, czyli na czynnej powierzchni na której aktywnie smażymy cokolwiek. Bo co mi z tego że zmierzę od zewnątrz, a potem mi większy placek się nie zmieści na patelnię i będzie się marszczył lub wystawał :D
komentarz 2 stycznia 2020 przez użytkownika Gość
Dlatego podają średnicę zewnętrznej krawędzi, żebyś wiedział, jakiej średnicy kupić pokrywkę. Gdyby podawali średnicę powierzchni, na której się smaży to musiałbyś najpierw kupić patelnię, poczekać na dostawę, zmierzyć samemu średnicę pokrywki i dopiero zamówić pokrywkę :)
komentarz 1 kwietnia 2020 przez użytkownika Gość
No ok, ale srednica pokrywki mierzona jest tez od zewnetrznych krawedzi?
komentarz 1 kwietnia 2020 przez użytkownika
Tak. Średnica pokrywki też jest mierzona od zewnętrznych krawędzi patelni.
komentarz 18 lipca 2020 przez użytkownika Gość
Skoro zewnętrzne to na zdjęciu widać 28 cm a w tekście jest podane 26 , więc może jednak wewnętrzne?
komentarz 19 lipca 2020 przez użytkownika

We wnętrzu patelnia ma 24 cm. Widać to na zdjęciu. 

Miara zewnętrzna została podana na opakowaniu i wynosi 26 cm. Pokrywka akurat do tej patelni musi mieć więc 26 cm średnicy. Jak widać brzeg patelni, na której zatrzymuje się pokrywka jest mniejszy niż cała średnica patelni.

Są pokrywki leżące na samym brzegu patelni lub takie, które wchodzą do środka i będą zatem nieco mniejsze. Jednakże należy czytać co podają na opakowaniu i akurat na tym była średnica patelni, jak i pokrywki mająca 26 cm.

komentarz 16 maja 2021 przez użytkownika Gość
Po zewnatrz jest przeciez 28! Po wewnatrz u gory 25 cm. To jakie to niby 26 cm?!
komentarz 16 maja 2021 przez użytkownika
26 cm to średnica patelni jaką producent podał na opakowaniu.
...