pytanie zadane 11 grudnia 2015 w Nauka i technika przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 11 grudnia 2015 przez użytkownika
edycja 18 listopada 2023 przez użytkownika

Każdy z nas wie co to jest szkło i jak powstaje. Dzięki szybkiemu schłodzeniu postaci płynnej szkła do stałej otrzymuje się szkło różnego rodzaju, a jego produkcja następuje w hutach szkła. Szkło to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, który charakteryzuje się dużą praktycznością i funkcją dekoracyjną.

Możemy wyróżnić 4 rodzaje szkła: sodowe, potasowe, kwarcowe i ołowiowe.  

1. Szkło kwarcowe, z którego wykonane są naczynia laboratoryjne, elementy aparatury optycznej czy lampy kwarcowe. Jak sama nazwa mówi, głównym jego składnikiem jest kwarc, a dokładnie dwutlenek krzemu (krzemionki), dzięki czemu wyroby z niego są bardzo trwałe i odporne na wysokie temperatury, na szok termiczny. Stosuje się to szkło głównie w optyce, ale również w budownictwie (wata szklana).

2. Szkło budowlane, które składa się z mieszanki szkła sodowo-wapniowo-potasowo-krzemianowego, są przeważnie barwne i nieprzejrzyste. Może ono występować w wersji laminowanej lub hartowanej. 

szklana szyba w drzwiach

3. Szkło jenajskie (boro-krzemianowe), cechuje się niską temp. topnienia (ok. 400ºC) i dużą odpornością na nagłe zmiany temperatury, dzięki czemu stosowany jest przy produkcji sprzętu kuchennego i laboratoryjnego. Wynaleziono je w Jenie (Niemcy), skąd powstała jego nazwa. Jego najbardziej znaną odmianą jest pyrex (często widać taki napis na szklanych naczyniach kuchennych, głównie na miarkach do odmierzania płynów lub naczyniach żaroodpornych do zapiekania). 

4. Szkło ołowiowe lub też kryształowe, przeznaczone jest głównie do wyrobu kryształów i soczewek. Szkło takie przepuszcza ultrafiolet. Najczęściej nie ma ono barwy, choć czasem może być żółte lub fioletowe. Robi się z niego przedmioty dekoracyjne i soczewki optyczne. Jest ono bardziej miękkie i mniej odporne na działanie kwasów, dlatego dobrze nadaje się do rzeźbienia. 

5. Szkło optyczne to jak sama nazwa wskazuje stosowane w optyce. Charakteryzuje się wysoką gęstością i współczynnikiem załamania światła. Wykorzystuje się go w produkcji soczewek, ale również luster, filtrów czy pryzmatów. 

okulary ze szkła optycznego

6. Szkło sodowe, czyli szkło zwykłe, najbardziej znane, z którego robi się przedmioty codziennego użytku, szyby, naczynia, opakowania szklane. Wytwarza się go z piasku kwarcowego z dodatkiem węglanu sodu i tlenku wapnia. Jest to szkło lekkie, kruche, tanie i delikatne. 

szklane naczynia kuchenne

7. Szkło sodowo-potasowe, z którego robi się naczynia laboratoryjne. Często jest ono wzbogacane barem, choć przeważnie w jego skład wchodzi roztwór krzemianów sodu i potasu. W budownictwie takie szkło zwiększa wytrzymałość betonu. 

8. Szkło naturalne - wytworzone przez siły natury np. piasek, który zeszklił się poprzez uderzenie w niego pioruna. 

komentarz 24 października 2022 przez użytkownika Gość

A szkło bezpieczne, które występuje w szybach samochodowych to też można podprowadzić pod rodzaj?

Ps. jakby ktoś nie wiedział, jest to szkło, które po rozbiciu rozpada się na małe nieostre kawałeczki, żeby nie pokaleczyć kierowcy.

...