pytanie zadane 13 czerwca 2017 w Różne przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 4 marca 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 13 czerwca 2017 przez użytkownika
edycja 15 września 2023 przez użytkownika

Słowniki to zbiory informacji z danej dziedziny wiedzy. Słowniki można podzielić na językowe bądź specjalistyczne. Te właśnie rodzaje wymieniam poniżej i krótko je opisuję. 

Jeśli chodzi o typy słowników to są one następujące:

1. Słowniki ogólne języka 
Dotyczą one np. języka polskiego, angielskiego czy innych. Znajduje się w nich zasób wyrazów języka ogólnego z różnych dziedzin życia. Objaśniają one wyrazy pod względem znaczenia, morfologii, etymologii itp., a także przykłady użycia słów dla każdego ze znaczeń. 
 

2. Słowniki historyczne
Objaśniają wyrazy oraz informują o ich losach w określonej dobie życia języka.
 

3. Słowniki etymologiczne
Objaśniają pochodzenie wyrazów oraz podają ich pierwotne znaczenie, czyli wyjaśniają ich etymologię. 
 

4. Słowniki frazeologiczne
Rejestrują utarte, ale i zwykłe przenośne związki frazeologiczne. Zawiera zbiór idiomów i fraz z danego języka. Wyróżnia się tu jeszcze słowniki frazeologiczne dwujęzyczne, w którym znajdują się nieprzetłumaczalne wyrażenia jednego języka z tłumaczeniem ich na drugi język. 
 

5. Słowniki wyrazów bliskoznacznych
Słowniki te nazywa się też słownikami synonimiczne. Zawierające zbiory grup synonimicznych, czyli ciągi wyrazów bliskoznacznych w stosunku do wyrazu hasłowego.
 

6. Słowniki gwarowe
Rodzaj słowników dających charakterystykę całego zasobu leksykalnego tej lub innej gwary lub dialektu. 
 

7. Słowniki wyrazów obcych
Objaśniają pochodzenie i znaczenie słów zapożyczonych z innych języków obcych. Słowa te są obecne również w języku macierzystym np. w języku polskim.  
 

8. Słowniki rymów
Zawiera zbiór rymów. Znajdują się w nim rymy do danych wyrazów i z jego pomocą możemy szybko znaleźć potrzebny nam rym. 
 

9. Słowniki a tergo
Są to tzw. słowniki odwrócone, które zawierają zbiory wyrazów ułożonych alfabetycznie według końcowych liter wyrazów. Jest to wykaz wyrazów, ale nie są podane znaczenia. Używa się ich do badań nad budową słowotwórczą wyrazów. 
 

10. Słowniki ortoepiczne
Dowiemy się z nich jak poprawnie użyć i wymawiać wyrazy z danego języka. Poprawność dotyczy formy standardowej danego języka, jak i formy literackiej, a więc również poprawnej fonetyki, fleksji czy składni. Do tego rodzaju słownika zalicza się np. Słownik poprawnej polszczyzny
 

11. Słowniki ortograficzne
Zawierają zbiory poprawnie napisanych wyrazów bez opisów co dane hasło oznacza. Są tam wyrazy napisane poprawnie pod względem ortografii. 
Za pierwszy polski słownik ortograficzny uznaje się dzieło Antoniego Jerzykowskiego z 1885 roku - Słownik ortograficzny z dodatkiem niepolskich wyrazów i wyrażeń. Zaś najobszerniejszym wśród nich jest Wielki słownik ortograficzny PWN, który jest na bieżąco aktualizowany. 

słownik ortograficzny zasady ortografii słownik


12. Słowniki frekwencyjne
Inaczej nazywa się je również słownikami częstotliwościowymi. Dostarczają informacji o stopniu użycia wyrazów w tekstach, czyli o stopni ich występowania w tekście w piśmie, w mowie itp. 
 

13. Słowniki onomastyczne
Zawiera zbiory nazw geograficznych, obiektów fizjograficznych i osobowych. 
 

14. Słowniki dwujęzyczne
Są to słowniki zawierające wyrazy w dwóch językach np. w polskim i w angielskim, czyli będzie to słownik polsko-angielski. W takim słowniku są przetłumaczone słowa z języka polskiego na język angielski. Prócz tego zawierają one również opis gramatyczny, odmianę i przykłady. 

słownik dwujęzyczny polsko-angielski

słownik polsko-angielski


15. Słowniki terminologiczne
Odnoszą się one do wyrażeń stosowanych w jakiejś jednej konkretnej dziedzinie wiedzy np. słownik prawniczy, słownik medyczny. Zawierają one dokładny opis i znaczenie. 
 

16. Słowniki biograficzne
Tego rodzaju słowniki zawierają zbiór życiorysów. Dotyczą one różnych osób, które napisały/wydały swoje biografie. 
 

17. Słowniki tematyczne
Często mają formę poradnika i dotyczą pojęć, wyrażeń czy rozwiązań związanych z danym tematem. Będzie to np. poradnik pani domu, poradnik spawacza, poradnik nauczyciela itp. 
 

18. Słowniki encyklopedyczne
Są to hasła, które są bardziej wyjaśnione i opisane niż w słowniku języka, ale mniej opisane niż w encyklopedii. Hasła te są uporządkowane alfabetycznie albo rzeczowo. 
 

19. Słowniki archaiczne 
Znajdują się w nich wyrazy, które nie są obecnie, w obecnych czasach już używane. Często mogą to być wyrazy przestarzałe. 

komentarz 21 marca 2020 przez użytkownika Gość
Nie wiedziałam że aż tyle rodzajów słowników może być. Ja jedynie kojarzę ortograficzny, wyrazów obcych no i słownik angielsko-polski :)
...