Słowo kalendarz wzięło się od greckiego słowa "kaleo", czyli wzywać. Zgodnie z tym znaczeniem, Rzymianie zawsze na początku każdego miesiąca wzywali swoich mieszkańców i ogłaszali, że jaka jest długość miesiąca oraz jakie święta w nim się obchodzi. Takie uroczystości i inne informacje zapisywano w księdze, zwanej calendarium.
Można wymienić następujące rodzaje kalendarzy (które następowały kolejno po sobie):
1. Kalendarz egipski - tu rok ma 12 miesięcy, a każdy z nich liczy sobie 30 dni. Kończy się on pięcioma dniami świąt tzw. Końca Roku. Problemem było to, że rok miał dokładnie 365 i 1/4 dnia. Co rok błąd ten się zwiększał i gdyby nie poprawki, to niedługo śnieg spadł by tam w sierpniu.
2. Kalendarz juliański - wprowadził go Juliusz Cezar, który chciał uporządkować czas w Imperium Rzymskim. W tym kalendarzu wprowadzono rok przestępny, co rozwiązało problem 1/4 części dnia w kalendarzu egipskim. Jednak tak do końca nie został jednak zredukowany, ponieważ przez to rok stał się krótszy o 11 minut i 14 sekund co dało skrócenie (w ciągu 1000 lat aż o 7 dni).
3. Kalendarz gregoriański - który ustanowiono w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII. Ten kalendarz do końca zredukował błędy jakie występowały w poprzednich dwóch kalendarzach. Zastosowano w nim kasację lat przestępnych, które wypadały na koniec wieku, prócz tych podzielnych przez 4. Rok 2000 został więc rokiem przestępnym, natomiast 1700, 1800 i 1900 nie były przestępne. Właśnie takiego kalendarza używamy do dziś i jest on najbardziej rozpowszechniony. Liczy się go od narodzenia Chrystusa.
4. Kalendarz koptyjski - stosowany był on w Etiopii. Jest to kalendarz słoneczny, w którym 3 lata z rzędu zawierają 365 dni i rok czwarty 366 dni. Średni okres roczny w związku z tym jest zgodny z kalendarzem juliańskim. Rok jest podzielony na 12 miesięcy, a każdy z nich trwa 30 dni, po których następuje 5 lub 6 dni dodatkowych.
5. Kalendarz muzułmański - to kalendarz księżycowy, gdzie początek każdego miesiąca liczony jest bezpośrednio po nowiu księżyca. Miesiąc składa się z 29 lub 30 dni, a rok z 12 miesięcy. Rok muzułmański rozpoczyna się o 10-12 dni wcześniej od roku słonecznego. Tu lata liczone są od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny.
6. Kalendarz izraelski - to kalendarz księżycowo-słoneczny, gdzie są miesiące księżycowe i zawierają 29 lub 30 dni. Zawierają 12 miesięcy, chociaż zdarzają się takie lata, gdzie jest 13 miesięcy.