pytanie zadane 13 marca 2017 w Różne przez użytkownika Gość
Jak je przyszywać? I jak się nazywają?

1 odpowiedź

odpowiedź 13 marca 2017 przez użytkownika

Zapięcia są bardzo praktyczne w ubraniach, ponieważ pozwalają na ich swobodne zdejmowanie i zakładanie. Zapina się je wiele sposobów, a rodzaj zapięcia zależy od tego, gdzie się ono znajduje, czy ma być mocne czy też ma być dekoracyjnym wykończeniem odzieży. 

Wśród rodzajów zapięć można wyróżnić:

Zatrzask, guzik zatrzaskowy - by je przyszyć najpierw trzeba oznaczyć jego miejsce, by brzegi pęknięcia pasowały do siebie, a następnie przez dziurki wykonuje się 4 ściegi. Potem obie części trzeba dopasować przed przeszyciem drugiego zatrzasku, następnie mocujemy go tak jak pierwszy zatrzask. Zatrzaski wykonane są z blachy stalowej lub mosiężnej

zatrzask zapięcie
 

Haftka - umieszcza się konika, czyli część haftki bez haczyka po lewej stronie materiału, który będzie za nią zapinany, mniej więcej w odległości 3 mm od brzegu i obszywa się obie dziurki oraz mocuje nóżkę. Haftkę przyszywamy po drugiej stronie pęknięcia. Haftki wykonane są z drutu stalowego lakierowanego na czarno lub niklowanego lub z drutu mosiężnego niklowanego, co zabezpiecza je przed rdzewieniem. 

zapięcie haftka
 

Guzik z dziurkami - tradycyjny, zwykły guzik mocujemy za pomocą nitki z supełkiem na końcu i wykonujemy ścieg od spodu (aby ukryć supełek), na końcu przyszywamy guzik. Guzik jest zazwyczaj przyszywany przez dwie lub cztery dziurki. 

guzik z dziurkami
 

Guzik na nóżce z jednym oczkiem pod spodem - takie guzik umieszcza się pionowo na tkaninie, a potem kilka razy przyszywa za nóżkę do materiału.

guzik na nóżce
 

Rzepy - przyszywa się je po obu stronach do materiału z jednej strony część drapiącą, a z drugiej miękką.

rzep zapięcie

Suwak, zamek błyskawiczny - najbardziej popularny rodzaj zapięć w ubraniach i najbardziej wygodny (choć czasami lubi się zaciąć). Składa się on z dwóch tkanych tasiemek bawełnianych i ze stalowych lub plastikowych ząbków naszytych na ich brzegach. Ząbki są tak umieszczone, że podczas zasuwania nachodzą na siebie i zapinają ubranie. 

suwak, zamek błyskawiczny

Klamra - to zapięcia podobne do guzików i używa się ich głównie przy paskach, rzemykach itp. Klamry mogą być wykonane z drewna, metalu, tkaniny.

klamra od paska

Spinki - to również zapięcia podobne do guzików. Zapina się nimi kołnierze lub makiety koszul męskich. Spinek się nie przyszywa, a przekłada przez dziurki np. w koszuli. Wykonuje się z różnych materiałów np. z kości, masy perłowej, masy syntetycznej lub metalu. 

spinki do koszuli

komentarz 16 czerwca 2020 przez użytkownika Gość
Jeszcze były kiedyś pamiętam takie dziwne guziki do pościeli. Co prawda to nie do ubran, ale pamiętam że charakterystyczne one były.
...