Zapięcia są bardzo praktyczne w ubraniach, ponieważ pozwalają na ich swobodne zdejmowanie i zakładanie. Zapina się je wiele sposobów, a rodzaj zapięcia zależy od tego, gdzie się ono znajduje, czy ma być mocne czy też ma być dekoracyjnym wykończeniem odzieży.
Wśród rodzajów zapięć można wyróżnić:
Zatrzask, guzik zatrzaskowy - by je przyszyć najpierw trzeba oznaczyć jego miejsce, by brzegi pęknięcia pasowały do siebie, a następnie przez dziurki wykonuje się 4 ściegi. Potem obie części trzeba dopasować przed przeszyciem drugiego zatrzasku, następnie mocujemy go tak jak pierwszy zatrzask. Zatrzaski wykonane są z blachy stalowej lub mosiężnej
Haftka - umieszcza się konika, czyli część haftki bez haczyka po lewej stronie materiału, który będzie za nią zapinany, mniej więcej w odległości 3 mm od brzegu i obszywa się obie dziurki oraz mocuje nóżkę. Haftkę przyszywamy po drugiej stronie pęknięcia. Haftki wykonane są z drutu stalowego lakierowanego na czarno lub niklowanego lub z drutu mosiężnego niklowanego, co zabezpiecza je przed rdzewieniem.
Guzik z dziurkami - tradycyjny, zwykły guzik mocujemy za pomocą nitki z supełkiem na końcu i wykonujemy ścieg od spodu (aby ukryć supełek), na końcu przyszywamy guzik. Guzik jest zazwyczaj przyszywany przez dwie lub cztery dziurki.
Guzik na nóżce z jednym oczkiem pod spodem - takie guzik umieszcza się pionowo na tkaninie, a potem kilka razy przyszywa za nóżkę do materiału.
Rzepy - przyszywa się je po obu stronach do materiału z jednej strony część drapiącą, a z drugiej miękką.
Suwak, zamek błyskawiczny - najbardziej popularny rodzaj zapięć w ubraniach i najbardziej wygodny (choć czasami lubi się zaciąć). Składa się on z dwóch tkanych tasiemek bawełnianych i ze stalowych lub plastikowych ząbków naszytych na ich brzegach. Ząbki są tak umieszczone, że podczas zasuwania nachodzą na siebie i zapinają ubranie.
Klamra - to zapięcia podobne do guzików i używa się ich głównie przy paskach, rzemykach itp. Klamry mogą być wykonane z drewna, metalu, tkaniny.
Spinki - to również zapięcia podobne do guzików. Zapina się nimi kołnierze lub makiety koszul męskich. Spinek się nie przyszywa, a przekłada przez dziurki np. w koszuli. Wykonuje się z różnych materiałów np. z kości, masy perłowej, masy syntetycznej lub metalu.