Liczman to rzeczywiście pojęcie najbardziej znane w dziedzinie jaką jest matematyka. Liczman to rodzaju żetonu, który jest pomocny w liczeniu. Może być nim praktycznie wszystko: żetony, koraliki, patyczki, gałązki, guziki, monety, klocki, a nawet palce rąk. Wszystko, co pomoże nam lepiej i szybciej liczyć.
Pierwsze liczmany tworzono już w czasach prehistorycznych. Wykonywano je wówczas z gliny lub kamieni i miały one różne kształty geometryczne. Wykopaliska z liczmanami znaleziono na terenie Bliskiego Wschodu. Zamiast pojęcia liczmany stosowano też zamiennie pojęcie tokeny.
W czasach średniowiecznych wykorzystywano do pomocy w liczeniu abakus (abak). Tego typu pierwsze liczmany pochodziły z Włoch z około XIII wieku. Liczmany miały wtedy swoje kształty/symbole geometryczne. Było to 10 podstawowych symboli:
- głowa,
- sztabka,
- T,
- czworokąt,
- owal,
- czworościan,
- stożek,
- tarczka,
- kula,
- trójkąt.
W Polsce liczmany zaczęto tworzyć w drugiej połowie XVI wieku i nazywano je podskarbiówki (gdyż wykorzystywane były one w kancelariach podskarbiowych, stąd nazwa). Znanych jest ich około sześćdziesięciu.
Obecnie liczmany to zazwyczaj kolorowe drewniane klocki lub szklane, bądź plastikowe guziczki określane mianem counter.
Za pomocą liczmanów można liczyć, ale także wykorzystać je na wiele innych sposobów. Jak wykorzystać liczmany? Posługując się np. kolorowymi drewnianymi klockami można ułożyć z nich:
- mandale, kładąc je na płaszczyźnie wg ustalonego wzoru kolorystycznego,
- budowle, które mogą być w rozmiarze 2D lub przestrzenne, układane wg wzoru lub wg własnego pomysłu,
- bryły, czyli budowanie bryły zgodnie z rzutem przedstawionym na obrazku,
- wykorzystać je do segregacji i dzielić np. na taką samą ilość lub na ten sam kolor,
- wykorzystać je podczas nauki dodawania i odejmowania.
Liczmany to narzędzie do pracy, nauki, ale przede wszystkim zabawy. Moim zdaniem mają one same zalety, gdyż: rozwijają koncentrację uwagi przez dziecko, są świetnym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi (i nie tylko), rozwijają spostrzegawczość i dokładność, rozwijają motorykę małą, są pomocne w rozumieniu pojęć takich jak zbiór czy podzbiór, rozwijają kreatywność i wyobraźnię przestrzenną.
_________________________________________________________________________
Liczman oznacza również osobę, która liczy ilość towaru przechodzącego przy załadunkach lub wyładunkach na statki. Taka osoba pracuje w porcie. Można na nią mówić liczman lub liczmen.
Do dalszych obowiązków liczmana należy przedkładanie raportów do przedsiębiorstw kontrolnych.