pytanie zadane 7 lutego 2017 w Dom i ogród przez użytkownika
otagowane ponownie 16 czerwca 2019 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 7 lutego 2017 przez użytkownika
edycja 30 stycznia 2024 przez użytkownika

Sansewieria Gwinejska jest bardzo łatwą rośliną doniczkową do rozsadzania. Odnóżki wyrastają od dojrzałej rośliny z głównego korzenia w niewielkiej odległości od niej samej.

Tak to najczęściej wygląda:

odnóżki sanserwieri gwinejskiej

Jak widać roślina wypuściła dwie dość spore odnóżki. Niestety nie da rady ich łatwo wyrwać z ziemi, jak by to mogło się wydawać. Są one połączone grubym korzeniem z główną rośliną. Należy odciąć je nożem od korzenia w ziemi

sadzonka sanserwieri

Taka sadzonka Sansewierii jest gotowa do posadzenia w nowej doniczce. W tym celu należy przygotować nową doniczkę i ziemię przeznaczoną dla roślin doniczkowych

przygotowanie do rozsadzenia sansewierii gwinejskiej

W najróżniejszych poradnikach można przeczytać, że rośliny doniczkowe powinno się przesadzać na wiosnę i może jest to zasadne dla większości roślin. Natomiast jeśli chodzi o Sansewierię, to można to również robić o dowolnej porze roku, gdyż jest to roślina, chyba najłatwiej dająca się rozsadzać. Nawet nie trzeba jej wcześniej trzymać w wodzie, aby wypuściła korzenie. Sadzonkę można od razu wsadzić do doniczki ze świeżą ziemia kwiatową.

Jeśli odnóżka nie ma małych delikatnych korzeni, to można od razu wsypać ziemię do doniczki i tylko zrobić dziurę na podstawę korzenia oraz wsadzić roślinę.

Następnie należy uklepać ziemią, aby roślina nie była narażona na kołysanie (np. przy przenoszeniu doniczki). Co prawda Sansewieria nie potrzebuje częstego podlewania, ale pierwszy raz powinno się porządnie nawilżyć ziemię i przez pierwsze tyg. zapewnić wilgoć roślinie. Tak aby dobrze zakorzeniła się w ziemi.

Ta porada dotyczyła rozsadzania Sansewierii Gwinejskiej. Natomiast jeśli posiadasz ten kwiat, ale nie ma on jeszcze żadnych odnóżek, można go rozmnożyć.

komentarz 2 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
Krótko, zwięźle i na temat. Dzięki za konkretną poradę. Sansewiera bardzo mi się podoba, bo jako roślina doniczkowa nie potrzebuje dużo uwagi i wody ;) Bo mi niestety często zapomina się podlewać kwiaty.
...