pytanie zadane 2 lutego 2017 w Filmy i seriale przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 2 lutego 2017 przez użytkownika
edycja 30 stycznia 2024 przez użytkownika

1. "Tata, I love you"

Film dokumentalny "Tata, I love you" opowiada o umieszczonym w Domu Dziecka w Szklarskiej Porębie  rodzeństwie: Oktawii, Sylwku, Andrzeju, Arturze i Kasi. Dzieci zostały odebrane rodzicom, którzy nadużywali alkoholu i nie zajmowali się dziećmi i trafiły właśnie tu. Najstarsza z rodzeństwa, Oktawia ma 12 lat, najmłodsza Kasia 5 lat. Film nakręcono w 1997 roku

Pewnego dnia do Domu Dziecka przyjeżdża młode małżeństwo z USA, które nie mogąc mieć swoich własnych dzieci, postanawia zaadoptować całą piątkę. Starszym dzieciom trudno było się rozstać z koleżankami i kolegami, paniami i w ogóle z Polską, natomiast młodsze nie chciały puścić "nowych" rodziców i kurczowo trzymały się ich. W końcu po wielu sprawach związanych z adopcją udało się i cała 7-osobowa rodzina mogła być już razem. 

Historia przedstawiona w filmie opowiada o tym, jak ciężko jest przyzwyczaić się do zupełnie nowej kultury, bycia, miejsca, ludzi, całego świata, który zmienił się dzieciom z dnia na dzień. Pokazuje również problemy na jakie napotykali rodzice zastępczy, którzy chyba nie do końca zdawali sobie sprawę z tego, co robią przyjmując pod swój dach piątkę dzieci z zupełnie innego kraju. Rodzice adopcyjni, Rita i Robert Jurotwichowie, nie dawali sobie rady z wybuchowym charakterem Sylwka, więc oddali go do domu dla dzieci "niegrzecznych" w Stanach. Reszta dzieci została w rodzinie, ale jakie były ich kolejne losy, dowiecie się w kolejnym filmie. Poniżej możecie obejrzeć sobie pierwszą część dokumentu "Tata, I love you":


2. "Dom nad Missisipi"

Drugi odcinek filmu dokumentalnego o polskich dzieciach adoptowanych przez amerykańskie małżeństwo nosi tytuł "Dom nad Missisipi". Przedstawione są w nim dalsze losy pięciorga rodzeństwa z Polski. Film nakręcono w 2003 roku, czyli sześć lat po adopcji. 

Zapoznamy się w nim również z historią Oktawii, najstarszej z rodzeństwa, którą jak się okazuje, Jurotwichowie, również odesłali do zakładu, jak to mówi Oktawia, "dla czubków", gdzie wpadła w depresję. Z tego co opowiada możemy się dowiedzieć jak naprawdę była traktowana ona, jak i jej pozostali bracia - Andrzej i Artur oraz siostra Kasia. Oktawia zwierza się, że Rita nie pozwalała jej się nawet zbliżać do Kasi, którą traktowała jak swoją córkę, nie pozwała jej przytulać, bawić się, rozmawiać. 

W ciągu sześciu lat małżeństwo oddało Sylwka i Oktawię, a potem jeszcze dwójkę najmłodszych dzieci, czyli Artura i Kasię do amerykańskich Domów Dziecka. Z Ritą i Robertem został tylko Andrzej, który był uległy i posłuszny i dlatego został u nich. W filmie poznamy bliżej również historię Sylwka, jak potoczyły się jego dalsze losy w USA oraz to jak wspólnie z Oktawią i ciocią (siostrą Rity) próbują odnaleźć młodsze rodzeństwo. Niestety prawo w USA jest zupełnie inne niż nasze i odnalezienie ich wcale nie będzie takie łatwe. 

https://vod.tvp.pl/website/dom-nad-missisipi,6863878


3. "Obietnica dzieciństwa"

Kolejna, póki co ostatnia, część dokumentu o adopcji dzieci z Polski do rodziny z USA nosi tytuł "Obietnica dzieciństwa". Film ten nakręcono w 2013 roku, czyli 15 lat po emisji pierwszego dokumentu z tego cyklu. 

Z tego odcinka dowiecie się jak wygląda obecne życie 5 rodzeństwa, która została zaadoptowana w 1997 roku przez małżeństwo ze Stanów Zjednoczonych. Zobaczycie jak się zmienili, co robią, jak żyją, za czym tęsknią bądź nie, poznacie historię ich biologicznych rodziców z Polski. Niektórzy z rodzeństwa widzą się po raz pierwszy od bardzo wielu lat. 

Teraz wszyscy są już dorośli, odpowiadają sami za siebie, ale pomocne osoby (jak np. mama - trzecia z kolei -  adopcyjna Kasi) doprowadziły do tego, że wszyscy bracia i siostry mogli się wreszcie spotkać i powiedzieć co myślą o tym wszystkim co się stało, gdy byli jeszcze mali i na nic nie mieli wpływu. W filmie wypowiada się Sylwek, który jako pierwszy opuścił dom Rity i Roberta ze względu na swoje zachowanie, Oktawia, którą odesłali na leczenie, Artur i Kasia, których Jurotwichowie oddali do Domu Dziecka jak dowiedzieli się, że Rita zaszła w ciążę i będą mieć swoje własne dziecko oraz Andrzej, który był u nich najdłużej, bo nie potrafił się im postawić i był uległy. 

Rodzeństwo z Polski będzie miało okazję obejrzeć również film z ich biologiczną mamą, wysłuchać co chce im powiedzieć, a może nawet spotkać z nią... Teraz myślą już tylko o przyszłości i wiedzą, że mając swoje własne rodziny i dzieci (Oktawia, Sylwek), nigdy czegoś takiego im nie zrobią. Te trzy dokumenty dają wiele do myślenia i pokazują jak na pewno nie postępować z dziećmi. 

https://vod.tvp.pl/filmy-dokumentalne,163/obietnica-dziecinstwa,328630

komentarz 21 maja 2019 przez użytkownika Gość
edycja 24 stycznia 2021 przez użytkownika

Historia bardzo ciekawa i mimo że zakończenie wydawałoby się smutne, to jednak rodzeństwo wyszło na prostą. Każde sobie w jakiś tam sposób poradziło i ułożyło życie.

Tutaj na forum Polonii Amerykańskiej ktoś podaje nawet linki do ich profili FB - http://forum.usa.info.pl/topic/23605-oglądaj-z-andrzejem-fidykiem-obietnica-dzieciństwa/

Widać, że utrzymują ze sobą kontakt.

komentarz 15 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Bardzo smutny film. Jeszcze rozumiem stracić rodziców, bo umrą zginą, ale tutaj i rodzice mama i tata tych dzieci żyli, gdy były one adoptowane do stanów.
komentarz 24 stycznia 2021 przez użytkownika Gość
Byłam na ich profilach FB i chyba jednak sobie poradzili, nie są jakimiś żulami. Pracują i żyją sobie normalnie jak to w USA. Więc na moje jest w jakimś tam stopniu happy end.
...