pytanie zadane 19 stycznia 2017 w Różne przez użytkownika anonimowy
Dostałem w posiadanie dużej ilości kopert ze znaczkami. Chciałem je sobie oddzielić i dołączyć do klasera, który gdzieś mam w domu. Ale to nie jest ważne. Najwazniejsze pytanie, to jak mam skutecznie oddzielić je od kopert, aby nie uszkodzić znaczków? Próbowałem na parą, ale słabo jest to skuteczne.

Ma ktoś jakąś poradę?

1 odpowiedź

odpowiedź 19 stycznia 2017 przez użytkownika

Z doświadczenie wiem, że odklejanie znaczków od kopert nad para wodną, jest mało wydajne. Najłatwiej zrobić to za pomocą zwykłej wody z kranusmiley Już tłumaczę.

Najpierw powycinaj znaczki (razem z kopertą), aby zajmowały mniejszą powierzchnię

znaczki przyklejone do kopert

Następnie nalej wody (zimna z kranu) do jakiegoś kubka lub szklanki i zamocz w niej znaczki

zamoczenie znaczków w celu odklejenia

Bez obaw, nic im się złego nie stanie, ewentualnie będą trochę czyściejsze. Woda sprawia, że klej na znaczku się rozpuszcza, wtedy można w prosty i co najważniejsze bezinwazyjny sposób, oddzielić znaczek od resztki koperty. Tak zatopione znaczki zostawiasz na ok. 20-30 minut w wodzie. W międzyczasie poszukaj dwóch kartek ze śliskiego papieru. Kartki z kolorowej gazety lub ulotek reklamowych będą tutaj idealne.

Po odczekanym czasie znaczki odchodzą od papieru koperty bez problemu

oddzielanie znaczka od koperty

Teraz mokre znaczki rozkładamy na wcześniej przygotowanej kartce śliskiego papieru. Tylko ważne, żeby to zrobić znaczkiem do góry nogami, bo umieszczenie znaczków warstwą klejącą, mogłoby skutkować przyklejeniem się ich do kartki, gdyż jeszcze trochę kleju na nich się znajduje.

odklejone z koperty znaczki pocztowe

Jako że znaczki teraz są mokre i mocno przyległy do kartki, watro je przenieść na drugą kartkę, dzięki czemu będą trochę suchsze. Gdybyś tego nie zrobił, mogłyby się przykleić i po wyschnięciu oddzielenie znaczków mogłoby skutkować ich uszkodzeniem. Sam śliski papier gwarantuje nam też, że na znaczkach nie odznaczą się literki, co by mogło mieć miejsce, gdybyśmy rozłożyli je na zwykły papier gazetowy.

suszenie znaczków po oddzieleniu od koperty

Teraz już zostaje co jakiś czas przesuwać znaczki z miejsca na miejsce, aby nie przykleiły się za bardzo do kartki i lepiej schły.

Po całkowitym wyschnięciu znaczki mogą się trochę pozwijać, ale to jest najmniejszy problem, gdyż masz pięknie oddzielone znaczki od kopert. 

wysuszone znaczki z kopert

Wystarczy że włożysz znaczki do książki na kilka dni i będą proste jak nowe.

komentarz 17 września 2019 przez użytkownika anonimowy
Oo nie myślałem, że w tak prosty sposób moźna odkleić znaczek od koperty. Dzieki za porade
...