Mysz komputerową kupujemy pod siebie, czyli wybieramy spośród producentów oraz szerokiej gamy cen (od kilkunastu do kilkuset złotych). Warto przed zakupem określić do czego będzie ona wykorzystywana (gry, praca, użytek domowy), gdyż jej rodzaj będzie od tego w dużej mierze zależał.
Wśród rodzajów myszy komputerowych można wyróżnić:
Mysz mechaniczna (kulkowa) - która obecnie odchodzi już w niepamięć. Jej mechanizm poruszania kursorem, realizowany jest poprzez wbudowaną gumową kulkę, która obracając się po podkładce myszki, kręcąc jednocześnie plastikowymi wałkami w środku, porusza kursorem myszki. Wadą tych myszek było regularne zabrudzenie ww. wałków, przez co ruch myszki przestawał być płynny.
Mysz optyczna - która jest bardziej precyzyjna od pierwszej. Jej mechanizm poruszania kursorem nie ma wady myszy mechanicznej, gdyż jest realizowany przez strumień światła, który odbija się od podłoża (podkładki), dzięki czemu system odczytuje kierunek przesunięcia kursora.
Mysz z diodami laserowymi, której ruchy są bardziej precyzyjne i płynniejsze. Jest to bardziej udoskonalona wersja myszki w porównaniu z optyczną.
Myszy wertykalne, czyli V-Mouse, czyli myszy przypominające długopisy mają mniejszą precyzję, ale idealnie nadają się do zakrzywionych ekranów i miękkich powierzchni,
Myszy powietrzne, które są hybrydami myszy-pilota do telewizora i działają w powietrzu, bez odniesienia do podłoża.
Ponadto można wyróżnić również podział na myszy przewodowe (kabel USB) i bezprzewodowe (baterie lub akumulatory. Myszy do pracy biurowej nie muszą posiadać najwyższych parametrów, wystarczy, że posiadają standardowe przyciski. Mysz komputerowa dla gracza musi być już bardziej funkcjonalna, natomiast grafik będzie potrzebował bardzo precyzyjnego urządzenia.