pytanie zadane 21 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika

panorama kasprowego wierchu

2 odpowiedzi

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika

Naszą wycieczkę na Kasprowy Wierch rozpoczęliśmy od dojazdu busem do centrum Zakopanego na dworzec PKS. Tam można spotkać bardzo dużo busów, do których kierowcy zachęcają i wołają by wsiadać. Muszę przyznać, że są oni bardzo uprzejmi :) Można też udać się piechotą na Kasprowy, tak jak my to zrobiliśmy. Pogoda tego dnia była bardzo słoneczna, wręcz upalna i z początku szło się dobrze, lecz taki upał i to, że idzie się pod górkę cały czas da się odczuć. Całe szczęście co jakiś czas były ławeczki więc można sobie odpocząć chwilkę. Poza tym można też zatrzymać się przy skoczniach narciarskich i chociażby zrobić sobie przy nich zdjęcie :)

wielka krokwia

Wielka Krokiew - to chyba najbardziej znana skocznia. Z bliska jest naprawdę wielka :)

Dla osób chcących przejechać się bryczką istnieje taka możliwość. Można na Kasprowy dostać się też jadąc właśnie nią ciągniętą przez jeden lub dwa konie i porozmawiać sobie przy okazji z góralem. Szczerze przyznam, że współczuję tym konikom, że w taki upał muszą ciągnąć wozy pełne turystów. Pod górę ciężko się idzie, a jak ma się ciągnąć jakieś 4 osoby to żal mi tych koników się robi.

bryczki

By dojść na Kasprowy najpierw trzeba dojść do Kuźnic. Droga do Kuźnic to normalny chodnik, po którym się idzie i idzie, a przy drodze można skorzystać z restauracji i barów, straganów oraz oglądać górskie widoki. A te są naprawdę piękne.

strumyk na kasprowym

krówki

pomnik kasprowy

Droga do Kuźnic i wszystko co dalej się znajduje należy do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jak chyba wszystkim wiadomo w Parkach Narodowych obowiązują pewne zasady, reguły, które trzeba przestrzegać. Między innymi takie, jak: nie dokarmianie zwierząt, zakaz śmiecenia, zakaz hałasowania, zakaz zabijania zwierząt i roślin, zakaz zbaczania ze szlaku oraz zakaz rozpalania ognia. Park Narodowy jest prawnie chroniony. Mi osobiście w Parkach Narodowych podoba się to, że nie ma tam ingerencji człowieka. Jeśli np. spadnie drzewo to leży ono tak jak spadło i nikt z nim nic nie robi, no i jest tam świeże powietrze, nie to co u nas w mieście.

drzewa w tpn

drzewo tpn

Z Kuźnic mamy dwie drogi wyboru. Możemy dostać się na szczyt kolejką linową lub możemy iść szlakiem turystycznym (w zależności od koloru, który mówi nam o łatwości szlaku). Przejazd kolejką razem z przesiadką zajmuje nam 12 minut, zaś przejście szlakiem zajmuje około 3 godzin. Wszystko zależy jednak od Was. My zdecydowaliśmy się na kolejkę. Przyznam, że czasowo wyszło nam chyba na jedno, bo kolejka na kolej linową była tak duża, że czekaliśmy prawie 2 godziny, by do niej wsiąść. Kolej ta czynna jest od 7.00 do 19.00, a bilet na górę i na dół kosztuje 42,00 zł, a 32,00 zł ulgowy. Może to drogo, ale wybrać się na przejażdżkę warto. Można też jechać tylko w jedną stronę, a w drugą udać się szlakiem.

stacja kuźnice

turyści na szlaku na kasprowy

Widok z wagonika na szlak, na którym ludzie wyglądają jak mrówki.

widok z kasprowego

połamane drzewa w tpn

Drzewa, które przewróciły się od burzy lub silnego wiatru - z góry wyglądają jak zapałki.

Efektem dość przyjemnym podczas jazdy kolejką jest uczucie spadania, które odczuwamy, gdy kolejka przejeżdża przez takie kółeczka znajdujące się na linie :) Trwa ono tylko kilka sekund, ale wszyscy w kolejce robią na raz takie: ooooooooooo ! :) :)

góry z kolejki

Góry widziane z wagonika kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

stacja kasprowy wierch

Zbliżamy się do mety - w oddali widać już stację Kasprowy Wierch.

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika

Zaraz po dotarciu na miejsce musieliśmy wyciągać kurtki, gdyż u góry nie było już tak gorąco jak na dole i jeszcze w dodatku zaszło słońce. Pierwsza rzecz, która przyciągnie waszą uwagę będzie pewnie stacja meteorologiczna. Jest to najwyżej położone w Polsce obserwatorium.

starcja meteorologiczna na kasprowym

Obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu.

Jeśli wybieracie się kolejką na Kasprowy i kupujecie bilet w obie strony to trzeba liczyć się z tym, że pobyt tam to tylko (lub aż) dwie godziny. Na bilecie widnieje czas, godzina, o której macie odjazd wagonika na dół do Kuźnic. Nam zajęło to nawet mniej czasu, więc odjechaliśmy wcześniej. Na górze jest możliwość zjedzenia ciepłego posiłku, skorzystania z toalet. Znajduje się tu też kolejka krzesełkowa, ale nie chodziła. Być może nie było chętnych, by jechać aż tak wysoko :)

kasprowy wierch

zakopane z kasprowego

Szczyt od stacji wydaje się być blisko, lecz dopiero jak się do niego idzie zaczyna się oddalać :) Ale jeśli tam będziecie to skupcie się na widokach Tatrzańskiego Parku Narodowego, poróbcie zdjęcia. Na drodze można spotkać bardzo wielu turystów idących lub wracających z Kasprowego lub odpoczywających po długiej wędrówce. Warto zabrać ze sobą, prócz ciepłej kurtki i dobrego obuwia, lornetkę. Przydaje się ona zwłaszcza, gdy chcemy zobaczyć np. oczko wodne będąc na szczycie, szlaki w oddali i inne ciekawe rzeczy. Przedstawię widoki po prawej i lewej stronie szlaku, by zachęcić was do odwiedzenia tego miejsca.

szlaki turystyczne

Strona lewa - widok na szlaki turystyczne.

przebłyski słońca

oczka wodne kasprowy

I jeszcze trochę gór...

krzesełka wyciąg

kasprowy wierch

Odwiedzając to miejsce mieliśmy okazję zobaczyć helikopter TOPR lecący na pomoc ludziom.

helikopter topr

Nadeszła już godzina powrotu więc kończę pisać o Kasprowym Wierchu.

droga na kasprowym

...