Będąc w Zakopanem warto zobaczyć Muzeum Kornela Makuszyńskiego, mieszczące się w willi "Opolanka". Znajduje się ono przy ulicy Tetmajera 15, czynne jest w godzinach 9.30 13.30, a bilet kosztuje od 4,50 do 6,00 zł. Muzeum to składa się z kilku pomieszczeń, w których kiedyś mieszkał poeta. Tuż przed wejściem do Muzeum znajduje się popiersie Kornela Makuszyńskiego, przy którym stoi znany wszystkim dzieciom Koziołek Matołek.
Jak możemy dowiedzieć się z historii, Kornel Makuszyński był nie tylko polskim poetą, ale także prozaikiem, felietonistą, krytykiem teatralnym oraz publicystą. Zwiedzanie Muzeum zaczynamy od gabinetu Kornela Makuszyńskiego. To właśnie tu pracował nad swoimi nowymi dziełami, szukał natchnienia, rozmyślał. Teraz jego biurko zapełnione jest zdjęciami, pamiątkami, które po części dotarły tu dzięki Janinie Gluzińskiej - Makuszyńskiej, wdowie po pisarzu. Na biurku znajduję się też odlew ręki pisarza, a na ścianie w centrum, pośród innych obrazów wisi maska pośmiertna Makuszyńskiego.
Biurko w gabinecie Kornela Makuszyńskiego z widoczną maską pośmiertną wiszącą na ścianie.
Wychodząc z gabinetu po prawej stronie znajduje się gablotka, a w niej dzieła autorstwa Kornela Makuszyńskiego. Nad nią wisi portret poety, a nad drzwiami wiszą ozdobne talerze.
Z gabinetu przechodzimy do sypialni. Szczerze przyznam, że wszystkie pomieszczenia w tym domu są małe. Gabinet jest chyba największym z nich. W sypialni znajduje się łóżko, szafa oraz stolik. Muszę powiedzieć, że ja lubię taką atmosferę starych mieszkań, domów. Drewniana, trzeszcząca podłoga, duże, ciężkie drzwi, stare meble i to wszystko zamknięte w jakiejś pięknej kamienicy :) Może dlatego lubię takie muzea?... Ale wracając do tematu to znajduje się tu bardzo dużo obrazów. Nie ma ściany, na której byłby choć skrawek wolnego miejsca. To dobrze, bo dzięki temu mieszkanie wydaje się ciepłe, miłe, kolorowe i przytulne.
Stół znajdujący się w sypialni - obok wyjście na balkon.
Napisałam, że jest tu bardzo dużo pamiątek związanych z Kornelem Makuszyńskim, natomiast inne źródła podają, że to tylko cząstka dzieł mistrza. Nawet nie próbuję sobie wyobrażać ile tego by było, gdyby było wszystko... Z sypialni przechodzimy do pokoju Janiny Makuszyńskiej. Pierwszą rzeczą na jaką zwróciliśmy uwagę będzie z pewnością jej portret wiszący co prawda w samym kącie pokoju, ale tak duży, że nie sposób go nie zauważyć. Prócz tego obrazu jest tam jeszcze wiele innych portretów żony Kornela Makuszyńskiego oraz zdjęć rodzinnych znajdujących się na szafce, tuż przy oknie.
Portret Janiny Makuszyńskiej znajdujący się w jej pokoju.
Szafka w centrum pokoju - na niej widoczne zabytkowe radio oraz księga.
Szafka ze zdjęciami rodziny Makuszyńskich.
Ostatnie dwa pomieszczenia poświęcone są pamiątkom, które zostały ofiarowane przez szkoły, instytucje oraz przez indywidualne osoby na rzecz Muzeum. W korytarzu łączącym te dwa pomieszczenia widnieją rysunki wykonane przez dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych. Na nich najczęstszym bohaterem jest Koziołek Matołek. Tu możemy także obejrzeć zdjęcia, na których są wybrane sceny ze znanych filmów, takich jak: "Panna z mokrą głową", "Szaleństwa panny Ewy" czy "Awantura o Basię". Ponadto przy popiersiu artysty znajdującym się w jednym z pokoi wisi tablica, na której jest mnóstwo tarcz z różnych szkół z całej Polski noszących imię Kornela Makuszyńskiego.
Tarcze wiszące na tablicy w jednym z pokoi ekspozycyjnych w Muzeum.
W ostatnim pomieszczeniu możemy zobaczyć maskotki z różnych bajek dla dzieci, dzieła Kornela Makuszyńskiego oraz zdjęcia z jego pogrzebu. Kornel Makuszyński zmarł 31 lipca 1953 roku. Pochowany został na Cmentarzu Zasłużonych na Pękasowym Brzyzku w Zakopanem. Warto jeszcze dodać, że Kornel Makuszyński otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Zakopane.