pytanie zadane 21 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 8 stycznia 2024 przez użytkownika

przystań w kątach rybackich

1 odpowiedź

odpowiedź 21 grudnia 2016 przez użytkownika

Kąty Rybackie to mała miejscowość położona na Mierzei Wiślanej między Stegną a Krynicą Morską. Wieś ta jest niewielka i liczy sobie około 712 mieszkańców, za to w okresie letnim liczba ta stanowczo się zwiększa przez napływ turystów. Prócz pięknych, piaszczystych plaż i Rezerwatu Kormorana Czarnego, znajduje się tu Muzeum Zalewu Wiślanego, które warto zobaczyć. A dlaczego warto? Już piszę. Przy Muzeum znajduje się przystań, skąd możemy wyruszyć statkiem w rejs po Zalewie Wiślanym, a także można zrobić sobie zdjęcie na słynnej Ławeczce Rybaka, obok której stoi wielki pomnik rybaka trzymającego rybkę. Stąd dróżką między drzewami możemy udać się do wnętrza Muzeum.

przystań w kątach

Widok na przystań - po prawej stronie w oddali widać Ławeczkę Rybaka.

Zacznę od informacji chyba najważniejszej dla turystów, zwiedzających Muzeum. Otwarte jest ono codziennie, w okresie letnim w godzinach 9.00 - 17.00. Ceny biletu to 4 zł - normalny, 2 zł - ulgowy. Zwiedzanie Muzeum trwa około 40 - 60 minut, ale jest to uzależnione tylko od was, ponieważ sami, indywidualnie zwiedzacie to miejsce, bez przewodnika. Więc jedni zwiedzą je prędzej, inni wolniej. Muzeum mieści się w dawnym gmachu szkutniczym, w którym teraz znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Uwierzcie mi, że nawet osoby nie zainteresowane łodziami, statkami i wszystkim co z morzem związane, znajdą tu coś ciekawego dla siebie. Już na samym wejściu stoi wielka łódź rybacka, niegdyś używana do połowu ryb z pobliskiego Zalewu oraz morza. Przedstawię tu kilka zdjęć różnych łodzi i łódek, które obejrzeliśmy w Muzeum.

łódz w muzeum

Łódź Kąt 54 - pochodzi z Kątów Rybackich, niegdyś służyła do połowu ryb w okolicznych wodach.

wielka łódź

To chyba największa łódź znajdująca się w Muzeum. Przypomina mi statek ze starych filmów o morzu :)

łódź praca magisterska

A ta łódź została zrobiona z patyków i kamieni. Na tabliczce informacyjnej możemy wyczytać, że była ona częścią pracy magisterskiej pewnego studenta.

W Muzeum znajduje się także w pełni wyposażony warsztat szkutniczy, na którym możemy zobaczyć narzędzia oraz o nich poczytać. Szkutnik to osoba, która zajmowała się wytwarzaniem, konserwacją oraz naprawą łodzi. Warsztat ten posiada oryginalne narzędzia należące do rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka niedaleko Sztutowa.

warsztat szkutniczy

Ściana, na której wiszą narzędzia szkutnicze ofiarowane przez rodzinę Schmidtów dla Muzeum Zalewu Wiślanego.

warsztat szkutnika

Inne narzędzia pomocne w naprawie łodzi i jachtów.

Do eksponatów, które znajdują się jeszcze w tym miejscu, należą narzędzia rybackie, takie jak: siatki do połowu ryb, haki do cumowania statków lub łodzi, wędki oraz wiele innych przyrządów. Jest tu też czas na chwilę rozrywki oraz sprawdzenia swoich umiejętności manualnych i logicznych, a mianowicie wiązanie węzłów. Przy tablicach ustawionych w rzędzie każdy może poćwiczyć wiązanie dowolnie wybranego węzła marynarskiego. Przyznam, że nie jest to takie łatwe jak się wydaje...

przyrządy rybackie

Ekspozycja z narzędziami niezbędnymi dla każdego rybaka. Widoczne sieci rybackie oraz małe haki.

haki

A także wielkie haki do cumowania wielkich łodzi.

węzeł marynarski

Jeden z węzłów znajdujących się na tablicy w Muzeum - nie jest to takie łatwe na jakie wygląda.

...