W poprzedniej części artykułu o Sanktuarium w Oborach pisałam o Kościele i atrakcjach znajdujących się przy nim. Dziś w części drugiej pokrótce opiszę dalsze atrakcje, miejsca do zwiedzania, które z pewnością warto zobaczyć będąc w tym uroczym miejscu. Dobrze jest zwiedzać ogród przy Sanktuarium wiosną lub latem, gdy wszystko zaczyna tam kwitnąć, rosnąć, jest dużo zieleni, choć pewnie w miesiącach zimowych i jesiennych jest równie pięknie. Każda pora roku w takim miejscu ma swój urok. Ja nie miałam okazji być tam zimą, ale na pewno kiedyś się tam wybiorę. Odwiedzam Obory raczej latem i zawsze gdy tam jestem odkrywam coś nowego.
Widok z ogrodu na Kościół. Jak widać Kościół stoi na wzniesieniu i z dołu wydaje się być naprawdę dużym.
Jak widać pod koniec lata nie jest tu tłoczno, można wszystko obejść, zobaczyć lub nawet porozmawiać z Karmelitami mieszkającymi w Sanktuarium. Wiosną i na początku lata odbywają się tu liczne odpusty, pielgrzymki. Istnieje także możliwość przyjazdu grup zorganizowanych do tego świętego miejsca, by modlić się i je zwiedzać. Dla zainteresowanych wymienię miesiące w jakich obywają się odpusty (maj, lipiec, sierpień, wrzesień i marzec), pielgrzymki (głównie pielgrzymi przybywają tu w maju, ale można także zgłosić się tu z grupą zorganizowaną w innym terminie). W lipcu podczas trwania Ogólnopolskiego Wieczernika msza święta odbywa się w przygotowanej kaplicy na świeżym powietrzu.
Tu odbywają się msze święte podczas Ogólnopolskiego Wieczernika.
Widok na ogród z kaplicy na świeżym powietrzu.
Miejsce na ognisko - tu czasem organizowane są spotkania przy ognisku podczas pielgrzymek, spotkań, wycieczek.
W okresie Wielkiego Postu odbywa się tu Droga Krzyżowa w plenerze. Wierni modlą się chodząc ścieżkami otaczającymi Kościół. Drogi prowadzące do głównej stacji Drogi Krzyżowej zwane są kalwaryjskimi dróżkami, zaś główna stacja zwana jest Oborską Kalwarią.
Jeden z wielu pomników o oborskim ogrodzie. W taki sam sposób wykonane są stacje Drogi Krzyżowej wokół kalwaryjskich dróżek.
Przedostania stacja Drogi Krzyżowej. W tle Oborska Góra Kalwaria, na której widnieje pomnik ukrzyżowania Jezusa.
Na górze oborskiej Kalwarii wierni, pielgrzymi mogą zostawić pamiątkową tablicę, kamień lub karteczkę z intencjami, prośbami o pomoc, modlitwę lub z podziękowaniem.
Z góry oborskiej Kalwarii roztacza się piękny widok na całe Sanktuarium. Spacerując po tym miejscu napotykamy wiele ławeczek i miejsc, w których możemy poddać się refleksjom, modlitwie, rozmyślaniu z Bogiem, z bliskimi. Wiele zacisznych kącików tego miejsca pozwoli nam na spokojne bycie sam na sam ze sobą, na przemyśleniach wszystkich problemów, które z pewnością rozwiążą się dzięki wierze oraz magii tego miejsca.
Od mojego ostatniego pobytu w tym miejscu trochę się pozmieniało. Jest tu coraz piękniej przez wielość i różnorodność roślin. Minęło już prawie 6 lat, kiedy znów przyjechałam w to miejsce. Cisza, spokój, a dookoła tylko przyroda sprawiają, że można tu wypocząć nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Ogród jest tak urządzony, że można znaleźć tu zacisze do modlitwy lub rozmyślań. Oborska góra Kalwaria nie jest już tak pusta jak kiedyś. Wzbogacono ją o nowe krzewy, rośliny, a także o pomnik Jana Pawła II - papieża Polaka. Możecie mi wierzyć lub nie, ale oborskie sanktuarium to na prawdę niezwykłe miejsce.
Widok z góry oborskiej Kalwarii.
Nowa roślinność na oborskiej górze Kalwarii.
Krzyż wykonany z krzewów ozdobnych.
Pomnik Jana Pawła II - papieża Polaka.
Widok na oborską górę Kalwarię.