Jezioro Czarownica położone jest w gminie Rypin w powiecie rypińskim, a dokładniej we wsi Borzymin. Otoczone jest stromymi zboczami, gdyż jest to jezioro polodowcowe, rynnowe. Powierzchnia jeziora zajmuje około 23,2 ha, a głębokość maksymalna liczy ponad 14 metrów (średnia 7 metrów). Teren, na którym znajduje się jezioro jest terenem bardzo zielonym, pokrytym przez drzewa, łąki, pola oraz różnego rodzaju trawy. Najpiękniej jest tu oczywiście na wiosnę oraz latem, ale w pozostałe pory roku Czarownica cieszy się także dużym zainteresowaniem turystów i okolicznych mieszkańców.
Podstawowe parametry jeziora Czarownica:
Powierzchnia zwierciadła wody: 23,2 ha
Wysokość n.p.m.: 113,8 m
Objętość: 1607,4 tys m³
Średnia głębokość: 6,9 m
Maksymalna głębokość: 14,7 m
Rodzaj: rynnowe
W pobliżu jeziora znajduje się kilka domów zamieszkałych przez tutejszych gospodarzy, a także domki letniskowe stawiane przez turystów odwiedzających to urocze miejsce. Pisząc domki letniskowe nie miałam tu na myśli tylko tradycyjnych drewnianych domków, ale także domki murowane, domki holenderskie, jak również namioty. Każdy domek posiada własną działkę otoczoną płotem. Namioty na razie można stawiać tylko na prywatnych działkach, ale z biegiem czasu być może powstaną tu pola namiotowe, dla chcących spać prawie pod gołym niebem :) Turyści przyjeżdżają tu między innymi z Warszawy, Lipna, Bydgoszczy i wielu innych zakątków Polski, by spędzać wakacje, urlopy itp. Poniżej zamieszczę zdjęcia kilku domków letniskowych.
Domki holenderskie - widok ze zbocza po sąsiedniej stronie.
Do jeziora prowadzi wiele dróg, a raczej małych dróżek. Jedną z główniejszych prowadzących do jeziora, jest droga widoczna z szosy. Znajduje się przy niej niewielki parking dla samochodów oraz plaża. Plaża na jeziorze Czarownica jest tylko jedna, ale istnieje też tu wiele tzw. małych plaż, które są porośnięte trawą. Brzegi jeziora wkoło porośnięte są między innymi trzciną, tatarakiem oraz sitowiem jeziornym. Pod wodą znajdziemy rosnące moczarki kanadyjskie, grążel żółty i grzybienie. Wody w tym jeziorze są bardzo czyste i należą do II klasy pod względem czystości wód. Jedyne zanieczyszczenie wód stanowią nawozy mineralne i organiczne stosowane do upraw polowych.
Jeśli się dobrze przyjrzycie to widać piasek na dnie jeziora.
Trzcina porastająca brzegu jeziora.
Mała plaża, na którą trzeba dostać się schodząc po dość stromym zboczu.
Plaża główna.
Spacerując wokół jeziora napotkamy wiele małych mostów i pomostów. Gdy usiądziecie, na którymkolwiek z nich, by odpocząć lub się zrelaksować łatwo można zaobserwować pływające w jeziorze różne gatunki ryb, takich jak: leszcze, liny, płotki, okonie, amury, karpie, sumy, szczupaki czy węgorze. Oprócz ryb w jeziorze można spotkać raki, a na jeziorze łabędzie lub kaczki. W związku z licznymi gatunkami ryb jezioro to jest odwiedzane również przez wędkarzy, którzy cieszą się dobrym połowem. Możemy spotkać ich siedzących na mostach lub pływających na łódkach lub pontonach.
Wszystkich, który lubią spacery z odrobiną przygód zachęcam do obejścia jeziora wkoło. W zależności od szybkości spaceru przejście wkoło zajmuje ok. 2-3 godziny. Ważne, by wziąć ze sobą wygodne buty, dużo wody do picia i ubrania, których w razie czego nie będziemy potrzebować, gdyż miejscami trzeba przedzierać się przez chaszcze i wysokie trawy. Podczas przechadzki można spotkać urokliwe miejsca, ciekawe zakątki dlatego też warto mieć ze sobą aparat, by to wszystko uwiecznić.
Na brzegach czasami można spotkać, takie właśnie pozatapiane łodzie.
Na koniec jeszcze film nakręcony nad jeziorem Czarownica: