1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

W maju bieżącego roku wybraliśmy się na kilkudniową wycieczkę do miasta położonego w województwie kujawsko-pomorskim, a mianowicie do Ciechocinka. Jedną z atrakcji jaką zwiedziliśmy były tężnie. Czytając na wielu innych stronach możemy się dowiedzieć, że tężnia jest to budowla z drewna i gałęzi tarniny służąca do zwiększania stężenia soli w solance (wodzie mineralnej z dużą liczbą jonów sodowych). Tężnie kiedyś służyły do uzyskiwania soli kuchennej. Teraz natomiast służą jako wielkie inhalatoria w kurortach. Budowane one były na długość nawet kilkuset metrów i kilku pięter wysokości. Od wewnątrz tężnia posiada drewnianą konstrukcję wypełnioną wiązkami gałązek tarniny, po których spływa solanka. Pod tężnią znajduje się basen do odbioru solanki.

tarnina

Tarnina - jeden ze składników budowli tężni.

solanka

Solanka spływająca po tarninie.

Spacerując na obszarze tężni, których w Ciechocinku jest trzy, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o ich funkcjonowaniu i właściwościach leczniczych. Między innymi działanie tężni sprzyja inhalacji, poprzez działanie powstałego w otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat ten stosowany jest w leczeniu  różnych schorzeń m. in. górnych dróg oddechowych, zatok, nadciśnienia, alergii, nerwicy itp. My na żadną z wymienionych dolegliwości nie cierpimy, ale na terenie tężni przesiadywaliśmy czasem większą ilość dnia, mimo tego, że jak na maj było chłodno. Dla tych, którzy na tężniach nie byli napiszę, że aby się inhalować należy przebywać po stronie, gdzie nie spływa solanka. Jeśli mamy problem z odróżnieniem miejsca, gdzie ona spływa, a gdzie nie to pomocne okażą się chorągiewki przymocowane do szczytu tężni. Na każdej tężni znajdziecie taką chorągiewkę. Mikroklimat tworzy się po przeciwnej stronie wiatru. W trakcie pobytu na obszarze zespołu tężniowego możemy spacerować (jak już wspomniałam), siedzieć na ławeczkach lub leżeć na łące i wygrzewać się w słońcu wdychając cenny jod.  Warto dodać, iż tężnie w Ciechocinku są największą tego typu drewnianą konstrukcją w Europie.

tężnie ciechocinek

ciechocińskie tężnie

tężnia

Pod tężnią numer 3 spędzaliśmy większość czasu podczas pobytu na obszarze parku tężniowego. Ważną sprawą jest także informacja o tym, że za wstęp na tenże obszar trzeba uiścić opłatę. Wynosi ona 4,00 zł, a za ulgowy bilet zapłacimy 2,00 zł, lecz obejmuje on tylko dzieci i młodzież do 18 roku życia, kuracjusze, kombatanci, inwalidzi wojenni; zaś bezpłatnie wchodzą mieszkańcy Ciechocinka oraz dzieci do lat 4. Myślę, że suma 4,00 złotych nie jest wielka w stosunku do tego, iż możemy tam przebywać cały dzień. nawet jeśli zgłodniejemy to znajdziemy na terenie tężni bar oraz małe budki gastronomiczne. Oprócz gastronomii można tu zakupić także pamiątki z Ciechocinka, jodowaną sól spożywczą, popularną wodę Krystynkę, figurki będące pozostałością po remoncie tężni itp. Na terenie tężni można robić zdjęcia.

tężnia

Po tej stronie tężni spływa solanka, a na zdjęciu poniżej widać mikroklimat wytworzony przez wiatr, wiejący na spływającą solankę i słońce, które pomaga w parowaniu.

mikroklimat tężni

W pobliżu tężni nr 3 znajduje się pomnik projektanta i założyciela tężni ciechocińskich, Jakuba Graffa. Był on profesorem Akademii Górniczej w Kielcach. Zaprojektował on te tężnie w oparciu o źródła solanki odkryte tu w drugiej połowie XVIII wieku. Trzy tężnie znajdujące się w Ciechocinku zostały ustawione na kształt podkowy i łącznie mają długość 1741,5 metra. Każda jest wysoka na 15,8 metrów. Solanka do tężni pompowana jest ze źródła numer 11, z tak zwanej "Fontanny Grzybek", a następnie wtłaczana do specjalnych korytek znajdujących się na górze tężni.

Na powyższym zdjęciu widać korytka, w których znajduje się solanka. Przy każdym korytku znajdują się małe kurki, które dozują solankę spływającą w dół po tarninie. Taras widokowy na górze tężni nr 1 (gdyż tylko ta tężnia ma taras) udostępniony jest do zwiedzania dla turystów za opłatą wynoszącą 4,00 zł. Informacją do wejścia na górę jest zapalenie się zielonej lampki, tak samo działa to, gdy chcemy zejść na dół. Do korzystania udostępniono tylko fragment tężni, gdyż tylko ta część jest wyremontowana i zabezpieczona. Jak widać na obrazku wstęp poza barierkę jest wzbroniony. Z góry możemy zobaczyć działanie tężni od podstaw oraz rozkoszować się widokiem na cały park. Poniżej zamieszczę kilka zdjęć zrobionych na górze tężni numer 1.

kurki do solanki na tężnie

tężnie na górze

widoki z tężni

tężnia na górze

...