pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 16 października 2019 przez użytkownika

miś uszatek w semaforze

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 19 marca 2019 przez użytkownika

Mój dzisiejszy artykuł będzie dotyczył muzeum. Wiem, że może on się nie wydawać ciekawy, bo pewnie niewielu z nas lubi chodzić na wycieczki do muzeów. Jednak postanowiłam opisać je, dlatego, że sama tam byłam i bardzo mi się podobało. Mam nadzieję, że Was też zachęcę do zwiedzania muzeów, a szczególnie do zobaczenia Muzeum Bajki SE - MA - FOR w Łodzi.

Dlaczego wybrałam akurat to muzeum? Oczywiście dlatego, że bajki kojarzą mi się z okresem dzieciństwa, beztroski i zabaw. Pewnie niektórzy z Was dobrze pamiętają takie bajki jak: "Miś Uszatek", "Pingwinek Pik - Pok" czy "Miś Colargol". Postaram się dziś, przybliżyć troszkę historię tego muzeum oraz napisać kilka ciekawostek.

łóżko misia uszatka

A to łóżko Misia Uszatka - normalnych rozmiarów 

Muzeum Bajki SE - MA - FOR powstało w 1947 roku za sprawą Zenona Wasilewskiego i nosiło wtedy nazwę Studia Filmów Kukiełkowych "Filmu Polskiego". W kolejnych latach dyrektor studia Ryszard Brudzyński proponował pracę studentom łódzkiej Szkoły Filmowej. To właśnie tu młodzi aktorzy mieli szansę na swój debiut. Od roku 1960 Studio nosiło już nazwę Studia Małych Form Filmowych SE - MA - FOR. W tym czasie zaczęły powstawać pierwsze wycinankowe i rysunkowe bajki. Warto wspomnieć jako ciekawostkę, że to właśnie tu zadebiutowali m. in. Roman Polański, Janusz Morgenstern, Jerzy Antczak, Marek Nowicki, Władysław Ślesicki, Wojciech Marczewski oraz wielu innych.

Bajki takie jak: "Miś Colargol", "Zaczarowany ołówek", "Trzy misie", "Muminki", "Kot Filemon" i "Przygód kilka wróbla Ćwirka" tworzono już w latach 60 - tych. Warto wspomnieć, że największym i zarazem pierwszym sukcesem dla studia SE - MA - FOR był film krótkometrażowy "Tango" w reżyserii Zbigniewa Raczyńskiego.

trzy misie bajka kukiełki

Trzy Misie

Zwiedzając Muzeum Bajki i oglądając wystawy dobrze znanych nam bajek , mamy również okazję poznać bliżej historię i ideę tworzenia bajek oraz filmów takich jak: "Ichtys", "Piotruś i wilk" czy "Danny Boy". Jeśli chodzi o lalki to możemy poznać w jaki sposób tworzy się lalkę i z czego. Przyznaję, że jest to bardzo ciekawa lekcja. Osobiście miałam okazję zobaczyć lalki zrobione z drewna, gipsu, gumy, ale największe wrażenie zrobiły na mnie te wszystkie elementy dekoracyjne do filmów. Miniaturowe miseczki, domki, samochody... Wszystko precyzyjnie wykonane z najdrobniejszymi szczegółami.

film Ichtys

Ichtys

piotruś i wilk łódź

Piotruś i wilk

danny boy

Danny Boy 

By jeszcze bardziej zachęcić Was do odwiedzenia tego wspaniałego miejsca, zamieściłam kilka zdjęć.

wycinany świat

Wycinany świat

muzeum semafor

bajka pan kleks

komentarz 25 listopada 2019 przez użytkownika Gość
Muzeum już niestety nie istnieje. Spółka która była jej właścicielem ma klopoty finansowe i ostatnia siedziba muzeum na sienkiewicza (trzecia z kolei) jest nieczynna od ponad roku. A szkoda bo dla Łodzi to ciekawą atrakcja  turystyczna :(
...