pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

kamienica kupiecka kołobrzeg

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Zacznę od ostatniego muzeum jakie zwiedzaliśmy. Spacerując po Starówce w Kołobrzegu na ulicy Emilii Gierczak niedaleko rzeki Parsęta znajduje się właśnie owo muzeum pod nazwą Kamienica Kupiecka. Kamienica ta, to wysoki budynek z czerwonej cegły wybudowany w XV wieku w stylu późno gotyckim. Jak możemy dowiedzieć się z historii Kamienicy, początkowo był to dom zamieszkiwany przez kupca hanzeatyckiego, pełniła ona także rolę handlową.

Przed II wojną światową Kamienica zaczęła pełnić rolę obecnego muzeum, lecz w czasie wojny ją zniszczono. W latach 1957 - 1963 odbudowano ją i przekształcono na cele i potrzeby Muzeum Oręża Polskiego.
Dziś Kamienica nadal należy do w/w Muzeum. Znajdują się w niej wystawy czasowe. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od 9.00 do 16.00 (poza sezonem) i od 10.00 do 18.00 (w sezonie). Za bilet zapłacimy: 7 zł - normalny, 5 zł - ulgowy. Czasem jak w trakcie sezonu letniego muzea polecają zakup pakietu biletów w cenie 25 zł (jak dobrze pamiętam). Można wtedy w ciągu 7 dni zwiedzać wszystkie cztery oddziały.

mundury na wystawie

Wystawa czasowa "Mundur w filmie"

Podczas naszego pobytu w Kamienicy Kupieckiej akurat odbywała się wystawa pt. "Mundur w filmie". Jeśli ktoś ma ochotę jeszcze ją zobaczyć to trwa ona do końca listopada. Po wejściu do środka i zakupie biletów, przewodnik nam bardzo dobrze wszystko wytłumaczył. Zaczęliśmy zwiedzanie od rozejrzenia się po wystawie. Dopiero później wczytaliśmy się w opisy znajdujące się przy ekspozycji danego munduru. Muszę powiedzieć, że było tu bardzo dużo znanych mi mundurów z różnych filmów, głównie wojennych.

mundury wystawaNa zdjęciu mundury z filmu pt. "Kulisy II wojny".

stawka większa niż życie mundury

A tu chyba znany też większości film pt. "Stawka większa niż życie". Po lewej stronie stoi ekspozycja z mundurem głównego bohatera, czyli Hansa Klossa.

film may way

Mundury oraz rekwizyty walczących żołnierzy z filmu pt. "May Way".

mundur z filmu czerwony baron

Kostium z filmu pt. "Czerwony Baron".

Na końcu sali zamieszczono ekran, na którym obejrzeliśmy różne zwiastuny lub urywki filmów, w którym wykorzystano dany mundur. Mogliśmy go zaraz sprawdzić, lepiej mu się przyjrzeć, by ocenić, że to rzeczywiście on. Na ścianach muzeum w Kamienicy Kupieckiej wisiały obrazy, a właściwie zdjęcia z planu filmowego filmu pt. "Bitwa warszawska 1920". Dodatkową atrakcję, prócz wyświetlanego filmu, wystawy mundurów, przy których można było zrobić sobie pamiątkową fotografię, znalazło się coś dla wielbicieli filmu pt. "Czterej pancerni i pies". Chyba każdy z nas, niezależnie w jakim jest wieku, pamięta bardzo dobrze lub słyszał o tym filmie. Przewodnicy, czy też pracownicy Kamienicy postawili makietę z głównymi bohaterami tegoż filmu. W makiecie znajdował się otwór na głowę, dzięki któremu mieliśmy okazję zrobić sobie zdjęcie u boku przystojnego Janka Kosa oraz jego towarzyszy. Prócz mundurów do zwiedzania były także udostępnione rekwizyty z poszczególnych filmów z najgłośniejszych światowych produkcji.

bitwa warszawska mundur z filmu

Nad urządzeniem widzimy fotografie z planu filmowego, gdzie kręcono głośny ostatnimi czasu film pt. "Bitwa warszawska 1920".

poplamiony mundur

Mundur żołnierza oraz postrzelonego żołnierza z filmu "Bitwa warszawska 1920".

wystawa mundurów

...