pytanie zadane 20 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 13 listopada 2023 przez użytkownika

przykryty fortepian w muzeum w łodzi

1 odpowiedź

odpowiedź 20 grudnia 2016 przez użytkownika

Muzeum, które dziś jest tematem niniejszego artykułu, mieści się w Pałacu rodziny Poznańskich w Łodzi przy ulicy Ogrodowej. Dla zwiedzających otwarte przez cały tydzień z wyjątkiem piątku. Muzeum to oferuje nam wystawy stałe, czasowe, a także wirtualne. Pewnie są one wygodne, gdyż nie trzeba nawet wychodzić z domu, bu je zwiedzić, ale oczywiście najlepiej zwiedza się i poznaje nowe rzeczy na tzw. "własnej skórze". Muzeum Miasta Łodzi działa dopiero od 1975 roku, wcześniej natomiast było siedzibą jednego z najważniejszych przemysłowców Łodzi, Izraela Poznańskiego i jego rodziny. Całkowitą rolę w projektowaniu tego pałacu odegrał Hilary Majewski, tworząc neorenesansową budowlę, która do dziś zapiera dech w piersiach. Pierwotny styl wyglądu zewnętrznego zmieniono z czasem w styl barokowy. W jego wnętrzu natomiast zobaczymy obecnie różne style, nawiązujące do wielu charakterów historycznych.

Szczególną uwagę, podczas odwiedzin tego miejsca, przykuwa wielkość mebli, przedmiotów oraz bogate, zabytkowe wyposażenie wnętrz. Można poczuć się jak książę w wielkiej rezydencji. I szczerze przyznam, że bardzo mi się tam podobało. Każde pomieszczenie zostało odtworzone z każdym szczegółem, by mogło jak najbardziej przypominać pałacowe wnętrza z przełomu XIX i XX wieku. Mi już na początku przypadły do gusty szerokie, mahoniowe schody, które skrzypiały z każdym najmniejszym krokiem prowadzącym na pierwsze piętro pałacu. Tu znajduje się ogromna Sala Lustrzana, w której obecnie mają miejsce różnego typu widowiska oraz koncerty.

sala balowa w muzeum krzesła dla widowni
Idąc dalej wzdłuż kierunku zwiedzania dochodzimy do małych pomieszczeń, w których znajdują się wystawy ukazujące twórczość najstarszych artystów pochodzących z Łodzi oraz różnorodne meble i przedmioty codziennego użytku. Znajdziemy tu między innymi rzemiosło artystyczne, serwisy z porcelany, dekoracyjne szkło z wytwórni Emila Galle'a oraz wszelako zdobione srebrne patery.

gablota z książkami i dokumentami za szybą
wnętrze muzeum miasta łodzi
Kolejnym pomieszczeniem jest Duża Jadalnia, w której niegdyś jak i dziś jest miejscem najbardziej reprezentacyjnym w pałacu. Tuż obok mieści się pokój karciany, w którym również spędzano czas na paleniu. Do rozrywek należała tu także gra w bilarda o czym świadczy stojący do dziś pośrodku pokoju stół bilardowy. Po zachodniej stronie budynku znajduje się część mieszkalna, odtworzona tak, byśmy zwiedzając to miejsce poczuli się jak część rodziny państwa Poznańskich.


sypialnia w pałacu poznańskich w łodzi

Nasze zwiedzanie Muzeum Miasta Łodzi dobiegło końca, ale muzeum to dysponuje także różnymi innymi wystawami, chociażby takimi jak: "Galeria Mistrzów Polskich" lub "Z dziejów historii miasta Łodzi".

maszyna do szycia
dawne naczynia w muzeum

...