1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 10 maja 2019 przez użytkownika

Mój dzisiejszy artykuł nie będzie dotyczył jednego miejsca, jak to przeważnie bywa, ale kilku. I to kilku niesamowitych miejsc. Niesamowitych bo... niezwykłych, rzadko spotykanych, magicznych, nie z tego świata.... jak to określają osoby, które je widziały. W dalszej części artykułu z pewnością dowiecie się o co dokładnie chodzi.

Być może ktoś z Was o nich już słyszał, był tam i sam je widział na własne oczy, a nawet doświadczył ich niezwykłości. Oczywiście zdania internautów są podzielone. Jedni twierdzą, że naprawdę dzieją się tam dziwne rzeczy, inni uważają, że to "pic na wodę". A ja zapraszam do poczytania i obejrzenia filmików, a potem... sami zdecydujcie co jest prawdą.

Jak sama nazwa wskazuje Magiczna Górka to taka, na której dzieją się magiczne rzeczy lub mają miejsce magiczne zjawiska. Niedawno trafiłam na kilka zapisków w Internecie na ten temat i postanowiłam po drążyć temat w poszukiwaniu wielu opinii ludzi na ten temat oraz filmików dokumentujących takie zjawisko. W sieci jest tego mnóstwo, ale ja zapoznam Was z tymi, na które napotykałam się najczęściej. Pod koniec artykułu zamieszczę również mapę z Magicznymi Górkami, byście mogli zwiedzić je wszystkie lub zobaczyć czy jakaś nie znajduje się w Waszej miejscowości lub blisko niej.

Ale zanim o tym, najpierw dokładnie postaram się wytłumaczyć o co chodzi. A więc, w naszej kochanej Polsce znajdują się górki, bądź wzniesienia, na których różne przedmioty (duże i małe) toczą się pod nią. Nie jak to zwykle jest, że z górki się staczają, ale toczą się / podjeżdżają pod nią. Prawda, że nie spotykane? Wielu ludzi było w takich miejscach, by przeżyć to na własnej skórze, wiele by to miejsce zbadać, ale jeszcze nikt nie znalazł racjonalnego wytłumaczenia. Jest wiele poglądów i wyjaśnień zjawisk mających miejsce na takich wzniesieniach. Pozwolę sobie wymienić kilka, z którymi się spotkałam przeglądając przeróżne strony internetowe:

- jest to złudzenie optyczne,
- głęboko pod ziemią w tych miejscach znajduje się lawa, której człowiek nie wyczuwa; ma ona dużą prędkość, dużą zawartość żelaza, a do tego dochodzi jeszcze woda, która jest dobrym przewodnikiem i dlatego tak się dzieje,
- pochyłość górki zmienia się proporcjonalnie do odległości i dlatego wydaje się, że to górka; jest to natomiast spad terenu,
- występują tam anomalie geologiczne, przez znajdujące się pod ziemią pokłady soli lub stężonej solanki,
- zjawisko to można zbadać za pomocą nawigacji z funkcją wyświetlania wysokości n.p.m., za pomocą poziomicy, różdżki, niwelatora lub grawitometru itp.

Pomysłów na rozwiązanie tego "problemu" jak widać jest sporo. Ja przytoczyłam zaledwie kilka, ale co człowiek, to inna teoria. Zostawmy więc może wyjaśnianie zjawiska specjalistom, którzy z pewnością kiedyś dojdą do tego co się tam tak naprawdę dzieje. A póki co obejrzyjmy kilka filmików z Magicznych Górek.


1. Magiczna górka koło Wałcza

Najbardziej znana górka znajduje się koło Wałcza w województwie zachodniopomorskim, a dokładnie między miejscowościami Strączyno a Rutwica. Droga przebiega przez las. Jest to miejsce określane jako magiczne, w którym dzieją się niezwykłe rzeczy: przedmioty staczają się z dołu do góry. Poniżej film z tego miejsca:


2. Góra Żar

Kolejnym równie znanym miejscem jest Góra Żar, znajdująca się w Międzybrodziu Żywieckim koło Żywca w województwie śląskim. Jest ona częścią Beskidu Śląskiego. Magiczna Górka jest również określana mianem Magnetycznej Górki.


3. Magiczna górka koło Walimia

W pierwszej trójce mieści się również miejscowość Walim w województwie dolnośląskim. Nieopodal górki znajduje się Muzeum Sztolni Walimskich. Niestety prócz filmów, w Internecie znajduje się bardzo mało informacji na jej temat.


4. Magiczna górka w Świeradowie Zdroju

Na czwartym, najbardziej wymienianym przez internautów, miejscu znajduje się górka w Świeradowie Zdroju na ulicy Rolniczej, niedaleko Szklarskiej Poręby. Jest to miejscowość uzdrowiskowa leżąca w województwie dolnośląskim.


5. Magiczna górka w Karpaczu

Listę tych głównych Magicznych Górek zamyka Karpacz. Położony w województwie dolnośląskim, na terenie Sudetów Zachodnich, przyciąga rzesze turystów chcących zobaczyć to magiczne miejsce. W Karpaczu określa się mianem tajemniczego punktu X. Dokładnie mieści się na ulicy Strażackiej koło wyciągu.


MAPKA MAGNETYCZNYCH GÓREK W POLSCE (w przygotowaniu...)

Próbowałam znaleźć więcej informacji o pozostałych miejscach, ale za wiele ich nie było. Dlatego też, postanowiłam je wypisać listę mniej znanych lokalizacji magicznych górek:

a) Wjazd do Otomina, niedaleko Gdańska
b) Droga z Ropienki do Przemyśla (teren Bieszczad)
c) Okolice Chełma w województwie lubuskim (Pogórze)
d) Droga z Gorlic do Dukli. Należy skręcić w stronę Folusza; górka znajduje się opodal masztu telefonii komórkowej (woj. podkarpackie)
e) Stare Dzieduszyce droga w stronę Gorzowa Wielkopolskiego
f) Elbląg, droga przebiegająca koło cmentarza Dębica
g) Żółkiewka i Sulęcin w województwie lubuskim
h) Droga ze Szczawna Zdroju do Strugi (woj. dolnośląskie)
i) Droga z Bolkowa do Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie)

Jeśli ktoś z Was zna jeszcze jakieś miejsca, w których występują Magiczne Górki to piszcie o tym w komentarzach pod tym postem. Jeżeli z wymienionych wyżej miejscowości znacie dokładne położenie górek to proszę o informację, a na pewno umieszczę je na mapce.  Jeśli w tekście znaleźliście  jakieś nieścisłości to również piszcie.

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika Gość

Górki są słabo rozpropagowane. W sieci spotyka się artykuły, gdzie kolejni „autorzy” mielą ten sam temat…
Pierwszą „Górką Magnetyczną”, o jakiej słyszałem, i jedyną, na jakiej do tej pory byłem – wraz z „testem na turlający samochód” – był odcinek drogi położonej gdzieś na Kaszubach, ale niestety nie pamiętam dokładnie. W przybliżeniu to jadąc z Gdańska za Kolbudami, rejony Egiertowa i Przywidza. Niestety, w sieci o niej nic nie znalazłem. A po wielu latach zapomniałem, gdzie to było. Ktoś coś wie?

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika Gość

Świetny pomysł, żeby zebrać wszystkie lokalizacje magicznych górek w jednym miejscu. Sam osobiście byłem tylko w wałczu kiedyś i muszę przyznać, że dziwne zjawisko. Muszę się wybrać do pozostałych lokalizacji, gdy będę gdzieś w okolicy. Dzięki za mapę ;)

komentarz 19 grudnia 2016 przez użytkownika Gość
Z tego co mi wiadomo to takie miejsca są nie tylko w Polsce, kiedyś widziałam podobny filmik z Hiszpanii (niestety nie pamiętam z jakiej miejscowości). I co ciekawe tam zamiast aut osobowych był TIR
komentarz 7 marca 2021 przez użytkownika Gość

Jak będę jechał niedaleko wałcza to muszę podjechać i zrobić eksperyment czy rzeczywiście będzie się kulać pod górkęenlightened

...