pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 23 września 2018 przez użytkownika

rzeka Bdra w Bydgoszczy

1 odpowiedź

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Po wczesno - wakacyjnej przerwie pora wrócić do pracy i do podzielenia się z Wami kolejnymi opisami ciekawych miejsc w Polsce. Dziś będzie nim Bydgoska Starówka. Sama Bydgoszcz to wielkie miasto, jedno z większych w naszym kraju, więc podzielę ją na kilka mniejszych artykułów.

Zacznę właśnie od Starówki, gdyż wydaje mi się ona reprezentacyjnym miejscem każdego miasta. Poniekąd to właśnie tu kiedyś tętniło życie mieszkańców Bydgoszczy. Osiedlali się blisko rzeki Brdy, który to teren dziś zachęca turystów i nie tylko, do aktywnego spędzania czasu w towarzystwie przyrody. Obecnie do terenu Starówki należy: rzeka Brada, rzeka Młynówka z fosą miejska oraz zamkową, wyspa grodowa, na której kiedyś stał zamek oraz wyspa Młyńska. Teren Starego Miasta otaczają różnorakie budynki, które obecnie są odnowione i wspaniale komponują się w pejzaż tego miejsca.

Na Starówkę można dostać się z każdego miejsca w Bydgoszczy, ale najbardziej rozpoznawalnym jest przejście mostem Staromiejskim, który prowadzi prosto na plac miejski. Podczas przechodzenia warto zatrzymać się na moście choćby na chwilę, po to by uwiecznić na zdjęciu rzekę oraz rzeźbę: Przechodzący przez rzekę, która jest rzeźbą balansującą na linie.

Widok na rzekę Brdę w ciągu dnia. Po prawej stronie znajdują się barki - kawiarnie, spichlerze, pałacyk Lloyda. Po lewej znajduje się pomnik Trzech Gracji. Zaś pośrodku rzeki na wysokości naszych oczu można dostrzec przechodzącego przez rzekę.

Spacerując uliczkami Starówki mamy okazję skorzystania z imprez kulturalnych, zwiedzania muzeów, poznania różnych smaków świata w okolicznych restauracjach i kawiarenkach. Jedną z takich kawiarni jest Pijalnia Czekolady.

pijalnia czekolady w bydgoszczy

Tu można napić się wybornej, smakowitej czekolady. Do tego jeszcze kawałek pysznego ciasta, bita śmietana i owoce i można tak spędzić tu cały dzień.

Idąc dalej docieramy na teren wspomnianej już wcześniej Wyspy Młyńskiej. Jest to miejsce, w którym można wybrać się na rodzinny piknik, plac zabaw lub po prostu na spacer, na który zachęcam przede wszytki zakochanych, gdyż tu właśnie znajduje się most zakochanych a na nim spora liczba kłódek. Często odbywają się tu cykliczne imprezy oraz spotkania młodzieży związane z różną tematyką. Również i sportowcy znajdą tu miejsce dla siebie, by ćwiczyć biegi, jazdę na rowerze czy kajakarstwo. Działa tu szkółka dla kajakarzy, która szkoli już najmłodsze dzieci.

wyspa młyńska w bydgoszczy

wyspa młyńska

Rozgrzewka przyszłych kajakarzy przed zajęciami na rzece. A poniżej na zdjęciu profesjonalny zespół wioślarzy.

kajakarze wioślarze

Na Wyspie Młyńskiej najważniejszym miejsce i najbardziej znanym jest Opera Nova. Jest to rodzaj teatru operowego, ale również teatru muzycznego. Działa tu także Studio Baletowe, które szkoli już kilkuletnie dzieci.  Można dostać się na nią kładką z wyspy lub z ulicy Focha. Spektakle oraz przedstawienia są tu wystawiane zarówno wewnątrz opery, jak i na zewnątrz.

opera w bydgoszczy

Operą zamykam wpis o części Bydgoszczy jaką jest Starówka. W komentarzach poniżej artykułu piszcie jakie są Wasze wrażenia z pobytu w tym mieście.

...