pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Turystyka przez użytkownika
otagowane ponownie 8 stycznia 2024 przez użytkownika

wejście do muzeum wojsk lądowych w bydgoszczy

2 odpowiedzi

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Dziś będzie trochę na wojskowo, więc artykuł dedykuję wszystkim osobom interesującym się tematyką wojenną, historią lub osobom, które chętnie odwiedzają muzea. A już szczególnie tym, którzy mieszkają w Bydgoszczy lub okolicy, gdyż artykuł ten dotyczy właśnie atrakcji w tym mieście.

Mowa o Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Ja osobiście lubię odwiedzać wszelakie muzea (co zresztą widać po wpisach na moim blogu) i polecam to każdemu. Muzea wcale nie są nudne! A więc zaczynamy. Nie znam dobrze Bydgoszczy, więc nie wiem w jakiej części miasta czy też dzielnicy leży owe muzeum. Wiem natomiast, że jest to ulica Czerkaska 2 i można zwiedzać je we wtorki, środy, czwartki, piątki od 8.30 do 15.30, a także w niedziele i święta od 10.00 do 14.00. Cena biletu to 4 zł (ulgowy) i 6 zł (normalny) oraz co najważniejsze wtorki wstęp bezpłatny. Czas zwiedzania indywidualnego nie jest podany, więc nie należy się spieszyć, a jest co oglądać.

Powstałe w 2011 roku muzeum mieści w sobie wystawy stałe, jak i czasowe. Zwiedzanie zaczynamy oczywiście od zakupienia biletu, po czym udajemy się na wystawę czasową, prezentowaną na parterze budynku. Tytuł wystawy to "Wielka wojna 1914 - 1918". Chodzi oczywiście o I wojnę światową. Tu znajdziemy dokładne opisy działań bojowych na głównych frontach, możemy również jak w owych czasach wyglądała broń pancerna, chemiczna czy lotnicza, a także morska. Znajdują się tu również eksponaty przedstawiające żołnierzy z różnych krajów oraz ich umundurowanie i wyposażenie. Wiele egzemplarzy broni, jak i innych urządzeń pochodzi z różnych muzeów, a także od osób prywatnych.

kuchnia wojskowa

Tak wyglądała szwajcarska kuchnia polowa, którą wyprodukowano w mieście Thun w 1911 roku.

muzeum bydgoszcz

Plakaty z dokładnymi opisami działań I wojny światowej.

żołnierze w muzuem

Umundurowanie żołnierzy walczących na frontach Wielkiej Wojny oraz ich uposażenie (na poniższych zdjęciach).

karabiny w muzeum

wyposażenie żołnierzy

ekwipunek żołnierza

Po zwiedzeniu i zapoznaniu się w historią wojny na parterze udajemy się na pierwsze piętro muzeum. Tu znajduje się znacznie większa, bo zajmująca 600 m kwadratowych,  wystawa stała. Oddano ją do użytku dopiero na koniec 2013 roku.

plakat wojska lądowe

Temat stałej wystawy to "Od Cedyni do Karbali".

Wystawę to utworzono nawiązując do ogólnej charakterystyki placówki, a za cel postawiono sobie uświadamianie społeczeństwu dziejów historycznych różnych formacji wojsk lądowych, które z czasem przekształciły się w oddzielny rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Cała wystawa uszeregowana jest chronologicznie, tak więc zaczynamy od bitwy pod Cedynią w roku 972, czyli od okresu średniowiecza.

zbroje

Ubiór wraz z uzbrojeniem ówczesnego żołnierza, zwanego wojem.

Kolejną ważną bitwą, uwiecznioną w gablotach, jest bitwa pod Kircholmem z 1605 roku. Bitwa ta była częścią wojny polsko - szwedzkiej o Inflanty, którą wygraliśmy pokonując armię króla szwedzkiego Karola IX.

ubiór żołnierza

Muszkieter i pikinier, którzy należeli do formacji piechoty i wzajemnie się uzupełniały podczas walk. Do roli muszkietera należała walka ogniowa salwami, zaś pikinier osłaniał przed szarżami kawalerii. Obie formacje przestały istnieć z powodu pojawienia się karabinu z bagnetem.

ubiór żołnierzy

Minęły 123 lata, w których stoczyły się jeszcze trzy powstania narodowe w walce o niepodległość Polski, którymi dowodził Napoleon Bonaparte.

Ważnym przedmiotem wystawy są umieszczone, przed każdą gablotą, pulpity dotykowe. Za ich pomocą możemy dokładnie poznać opisy ważnych wydarzeń, walk i bitew oraz przeczytać o elementach uzbrojenia i ubioru. Kolejna ekspozycja to bitwa pod Raszynem z 1809 roku, a także wystawa poświęcona wojskom polskim w latach 1914 - 1939.

zolnierze z karabinami

Ułan oraz dwóch piechurów z Legionów Polskich wyposażonych w karabiny.

Lata te przypadają również bitwie Warszawskiej w roku 1920, kiedy to Polska została zaatakowana przez Armię Czerwoną. W tej bitwie również zwyciężyliśmy, m.in. dzięki wodzowi jakim był Józef Piłsudski. Dalej wystawy poświęcone są życiu garnizonowemu, bitwie pod Mławą w 1939 roku, a także losom żołnierzy polskich zniewolonych przez armię niemiecką i radziecką.

miecze i szable w muzeum

karabin maszynowy

pistolety

Dalej przechodzimy przez zrekonstruowany wagon kolejowy na drugą część wystawy. Wagon ten symbolizuje losy jeńców wojennych.Na jego ścianach umieszczone są listy, dokumenty oraz zdjęcia przybliżające atmosferę codziennego życia obozowego. Gabloty znajdujące się tu poświęcone są dziejom żołnierzy czasie II wojny światowej, II korpusowi Polski, bitwie o Monte Cassino w 1944 roku oraz powstaniu Warszawskiemu również z tego samego roku.

mundury pielęgniarek

Mundury damskie szpitalne oraz pielęgniarki.

bitwa o monte cassino

Bitwa pod Monte Cassino 11 - 19 maja 1944 roku

makieta wojskowa

Makieta wykonana w skali 1:35 przedstawiająca działania I Dywizji Pancernej w 1944 roku. Działo się to na terenie Belgii i Holandii.

odpowiedź 19 grudnia 2016 przez użytkownika

Dalsze wystawy dotyczą tematyki poligonów z lat 60. i 70. XX wieku oraz losów wojsk lądowych i pancernych po II wojnie światowej, jak i po roku 1989. Dobiegając do końca wystaw, dochodzimy do Karbali, a dokładniej do bitwy o City Hall, która miała miejsce w Afganistanie i Iraku w roku 2004.

Karbala

Żołnierze polscy walczący w bitwie o City Hall w Karballi w 2004 roku. Mianem City Hall określa się Ratusz. Co ważne nasze wojska nie poniosły w tej, trwającej trzy dni bitwie, żadnych strat.

Schodząc na parter Muzeum Wojsk Lądowych spotykamy jeszcze eksponaty przedstawiające karabiny maszynowe czy armaty. Przed budynkiem muzeum znajdują się zaś rakiety lotnicze.

armata

rakieta w bydgoszczy

Myślę, że choć trochę przybliżyłam Wam temat działań naszych wojsk i bitew. Oczywiście najlepiej jak sami odwiedzicie muzeum w Bydgoszczy i opiszecie swoje wrażenia.

...