Podczas zakupów prócz tego co kupujemy, warto zwrócić uwagę również na opakowania oraz to z czego są zrobione i jakie oznaczenia na nich się znajdują. Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykonali badania mające na celu pokazanie ile człowiek ma w swoim organizmie plastiku, poprzez to, że pije napoje z plastikowych butelek czy je ryby, które wcześnie pływały w oceanie, w którym pływały też plastikowe śmieci. badacze Ci przebadali mieszkańców Austrii, Finlandii, Holandii, Japonii, Polski, Rosji, Włoch i Wielkiej Brytanii, u których znaleziono plastik o średnicy od 50 do 500 mikrometrów. Głównie był to polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET) i bisfenol A (BPA). Składniki te, a w szczególności BPA powoduje u ludzi choroby związane z hormonami np. chorobę tarczycy czy nowotwory. Poza tym u dzieci może powodować nadpobudliwość. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i oznaczeń na plastikowych opakowaniach, by wiedzieć z czego są one zrobione. Poniżej znajdziecie właśnie taką listę.
Opakowania
Na opakowania zwracamy coraz większą uwagę podczas zakupów. Niektóre opakowania żywności są obojętne dla środowiska i ulegają biodegradacji lub można je poddać recyklingowi poprzez odpowiednią segregację, zaś inne będą zalegać tysiące lat. Niektóre mogą być bezpieczne dla zdrowia, zaś inne mogą szkodzić. W jeszcze innych można podgrzewać żywność w mikrofali, a w innych jest to absolutnie wykluczone. W odczytaniu jakie opakowanie mamy, pomogą nam oznaczenia wykonane przez producentów.
Oznaczenia na opakowaniach plastikowych
- Strzałki Mobiusa lub strzałki zataczające koło oznaczają materiały przeznaczone do recyklingu np. aluminiowe puszki czy szklane butelki, z których po recyklingu tworzy się nowe puszki i nowe butelki.
- Strzałki w przeciwnych kierunkach oznaczają, że dane opakowanie można użyć bez recyklingu.
- Postać wyrzucająca śmieci do kosza oznacza, by po spożyciu produktu wyrzucić opakowanie do kosza.
- Trójkąt utworzony z trzech strzałek, w którego środku jest cyfra lub podpis pod trójkątem oznaczają:
* 1 lub PET / PETE, to opakowanie z politereftaranu etylenu. W takich opakowaniach sprzedaje się wody i napoje. Materiału nie poleca się do ponownego wykorzystania dla żywności.
* 2 lub HDPE, to opakowanie z polietylenu i takie opakowanie można wielokrotnie wykorzystać. To jedno z najbezpieczniejszych opakowań do żywności.
* 3 lub PVC, to opakowanie z polichlorku winylu i jest to materiał szkodliwy dla zdrowia, ale zdarza się, że z niego robi się folie do pakowania żywności.
* 4 lub LDPE, to opakowania z polietylenu małej gęstości i można go stosować z gorącą żywnością. Jednak jest mniej bezpieczny dla zdrowia niż HDPE.
* 5 lub PP, to opakowania z polipropylenu, nadają się do przechowywania żywności, zwłaszcza sypkiej, ale robi się z niej też tacki, kubki. Jest to jedno z najbezpieczniejszych tworzyw stosowanych do produkcji opakowań żywności. Można je powtórnie wykorzystać, trzymać je w zamrażalce i stosować w mikrofalówce.
- 6 lub PS, to opakowania z polistyrenu, a opakowania takie służą do przenoszenia żywności na wynos. Są to zazwyczaj opakowania styropianowe. Składnik ten często zmienia smak potraw i nie należy używać go do potraw tłustych.
- 7 lub Other, to opakowania zawierające szkodliwy bisfenol A, ale są również takie opakowania, które są wolne od tego składnika - BPA free. Takie opakowania nie powinny mieć kontaktu z żywnością!
Opakowania szklane mają również swoje oznaczenia. Jest to zawsze trójkąt z cyfrą w środku, która oznacza:
- 70 - szkło białe,
- 71 - szkło zielone,
- 72 - szkło brązowe.