pytanie zadane 29 listopada 2016 w Różne przez użytkownika Gość

1 odpowiedź

odpowiedź 2 grudnia 2016 przez użytkownika

Podczas zakupów prócz tego co kupujemy, warto zwrócić uwagę również na opakowania oraz to z czego są zrobione i jakie oznaczenia na nich się znajdują. Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykonali badania mające na celu pokazanie ile człowiek ma w swoim organizmie plastiku, poprzez to, że pije napoje z plastikowych butelek czy je ryby, które wcześnie pływały w oceanie, w którym pływały też plastikowe śmieci. badacze Ci przebadali mieszkańców Austrii, Finlandii, Holandii, Japonii, Polski, Rosji, Włoch i Wielkiej Brytanii, u których znaleziono plastik o średnicy od 50 do 500 mikrometrów. Głównie był to polipropylen (PP), politereftalan etylenu (PET) i bisfenol A (BPA). Składniki te, a w szczególności BPA powoduje u ludzi choroby związane z hormonami np. chorobę tarczycy czy nowotwory. Poza tym u dzieci może powodować nadpobudliwość. Dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i oznaczeń na plastikowych opakowaniach, by wiedzieć z czego są one zrobione. Poniżej znajdziecie właśnie taką listę. 

Opakowania

Na opakowania zwracamy coraz większą uwagę podczas zakupów. Niektóre opakowania żywności są obojętne dla środowiska i ulegają biodegradacji lub można je poddać recyklingowi poprzez odpowiednią segregację, zaś inne będą zalegać tysiące lat. Niektóre mogą być bezpieczne dla zdrowia, zaś inne mogą szkodzić. W jeszcze innych można podgrzewać żywność w mikrofali, a w innych jest to absolutnie wykluczone. W odczytaniu jakie opakowanie mamy, pomogą nam oznaczenia wykonane przez producentów. 

Oznaczenia na opakowaniach plastikowych

- Strzałki Mobiusa lub strzałki zataczające koło oznaczają materiały przeznaczone do recyklingu np. aluminiowe puszki czy szklane butelki, z których po recyklingu tworzy się nowe puszki i nowe butelki.

strzałki mobiusa

- Strzałki w przeciwnych kierunkach oznaczają, że dane opakowanie można użyć bez recyklingu.

strzałki w przeciwnych kierunkach

- Postać wyrzucająca śmieci do kosza oznacza, by po spożyciu produktu wyrzucić opakowanie do kosza. 

kosz na śmieci

- Trójkąt utworzony z trzech strzałek, w którego środku jest cyfra lub podpis pod trójkątem oznaczają:

trójkąt na opakowaniach plastikowych

* 1 lub PET / PETE, to opakowanie z politereftaranu etylenu. W takich opakowaniach sprzedaje się wody i napoje. Materiału nie poleca się do ponownego wykorzystania dla żywności.

oznaczenie 1 na butelce plastikowej

* 2 lub HDPE, to opakowanie z polietylenu i takie opakowanie można wielokrotnie wykorzystać. To jedno z najbezpieczniejszych opakowań do żywności. 

oznaczenie 2 na plastikowej butelce co oznacza

* 3 lub PVC, to opakowanie z polichlorku winylu i jest to materiał szkodliwy dla zdrowia, ale zdarza się, że z niego robi się folie do pakowania żywności.

4 lub LDPE, to opakowania z polietylenu małej gęstości i można go stosować z gorącą żywnością. Jednak jest mniej bezpieczny dla zdrowia niż HDPE.

* 5 lub PP, to opakowania z polipropylenu, nadają się do przechowywania żywności, zwłaszcza sypkiej, ale robi się z niej też tacki, kubki. Jest to jedno z najbezpieczniejszych tworzyw stosowanych do produkcji opakowań żywności. Można je powtórnie wykorzystać, trzymać je w zamrażalce i stosować w mikrofalówce.

- 6 lub PS, to opakowania z polistyrenu, a opakowania takie służą do przenoszenia żywności na wynos. Są to zazwyczaj opakowania styropianowe. Składnik ten często zmienia smak potraw i nie należy używać go do potraw tłustych. 

- 7 lub Other, to opakowania zawierające szkodliwy bisfenol A, ale są również takie opakowania, które są wolne od tego składnika - BPA free. Takie opakowania nie powinny mieć kontaktu z żywnością!

Opakowania szklane mają również swoje oznaczenia. Jest to zawsze trójkąt z cyfrą w środku, która oznacza:

- 70 - szkło białe,

- 71 - szkło zielone,

- 72 - szkło brązowe.

...