pytanie zadane 16 października 2016 w Multimedia/RTV przez użytkownika Gość
edycja 13 listopada 2023 przez użytkownika

Witam

Posiadam dekoder z CP z anteną satelitarną i będę chciał sobie dokupić drugi z nc+ ,aby mieć dostęp do pozostałych kanałów sportowych, które mnie interesują. Tylko teraz mam problem, obie platformy korzystają z tej samej satelity (HotBird), a nie chciałbym instalować dodatkowego talerza. Jak mogę rozdzielić sygnał z satelity, abym mógł podłączyć sygnał na dwa dekodery z jednego talerza, które docelowo będą podłączone do jednego telewizora?

1 odpowiedź

odpowiedź 16 października 2016 przez użytkownika
edycja 3 lutego 2024 przez użytkownika

Niestety jeśli chodzi o rozdzielenie sygnału z jednego konwertera (satelity) na dwa dekodery, to nie da rady tego zrobić, jak to w przypadku podłączenia dwóch konwerterów (z dwóch satelitów, tzw. zez) do jednego dekodera tv-sat. Wtedy wystarczy tylko przełącznik diseq.

W twoim przypadku sugeruję użycie po prostu specjalnego konwertera typu TWIN (lub inaczej nazywany - Dual), który posiada dwa wyjścia do połączenia z dekoderami tv-sat.

konwerter twin dual

Konwerter tego typu rozdziela sygnał z jednej satelity do dwóch odbiorników satelitarnych. Jedyna niedogodność to to, że będziesz musiał przeciągnąć dwa kable zamiast jednego. Cenowo nie ma wielkiej różnicy w stosunku do ceny zwykłego konwertera.

łączenie z konwerterem dual

Zaleta tego typu instalacji, jest taka, że dwa dekodery mogą działać równocześnie. Czyli do jednego talerza satelitarnego można dołączyć dwa dekodery telewizji satelitarnej nawet na oddzielnych telewizorach. Nie trzeba wieszać dodatkowej czaszy na ścianie.

Tak wyglądać będzie schemat instalacji w tym przypadku:

rozdzielenie sygnału satelitarnego na dwa dekodery


A co jeśli mam konwenter tylko z jednym wyjściem?

Jeśli masz zwykły pojedynczy konwenter, to nie musisz koniecznie wymieniać go na podwójny. Istnieje możliwość użycia specjalnego rozgałęźnika (splittera), który pozwoli rozdzielić sygnał z jednego talerza z pojedynczym konwenterem na dwa tunery/telewizory.

Tego typu urządzenia można kupić, za niewielkie pieniądze i wygląda to mniej więcej tak:

rozgałęźnik spitter

Przewód od konwentera podłączasz do rozdzielacza (IN), a do dwóch wyjść (OUT) podłączasz przewody i łączysz je z dwoma tunerami satelitarnymi. Urządzenie jest o tyle ciekawe, że nie potrzebuje dodatkowego zasilania.

komentarz 28 grudnia 2019 przez użytkownika Gość
Dzięki za poradę. Co prawda musiałem rozdzielić sygnał z talerza satelitarnego na dekoder polsatu i drugi telewizor który miał wbudowany w siebie tuner satelitarny FTA. Czyli defakto i tak na dwa dekodery odbierające sygnał źródłowy z satelity.

Są chyba też takie specjalne przełączniki czy rozgałęźniki do sygnału satelitarnego, ale wydaje mi się że zakup i montaż tego konwentera z dwoma gniazdami jest bardziej optymalne.
komentarz 19 lutego 2021 przez użytkownika Gość
Wytłumaczone łopatologicznie, czyli coś dlamnie - dzięki.
komentarz 29 sierpnia 2021 przez użytkownika Gość
Zastosowac konwenter unicabel i spokojne rozdzielisz sygnal na wiele tunerow
komentarz 26 grudnia 2021 przez użytkownika Gość
No w sumie lepszy taki duble konwenter niż rozdzielacz, bo jestem pewien że taki rozdzielacz pogarsza jakość sygnału, a tutaj jakbyśmy mieli dwa oddzielne anteny satelitarne
...