seohost
pytanie zadane 14 września 2016 w Fauna i flora przez użytkownika anonimowy

1 odpowiedź

odpowiedź 23 września 2016 przez użytkownika

W świecie zwierząt są takie, które choć piękne i rzadko spotykane, żyją naprawdę krótko. Poznajcie je:

1. Ephemeroptera, czyli jętka jednodniówka - wbrew nazwie żyje kilka lat. Gdy przeobrazi się w dorosłą postać, składa jaja i ginie po kilkunastu godzinach.
jętka

2. Lepidoptera, motyl - ten owad również po przekształceniu w dorosłą postać umiera po kilku dniach. Nie jest w stanie zgromadzić pokarmu i przeżyć w zimowe dni.
motylek

3. Suncus etruscus, ryjówka etruska - ssak ten jest najmniejszym na świecie. jego waga to od 1,3 do 2 gram. W ciągu doby stworzenie to zjada więcej niż osiąga jego waga. Dzieje się tak ponieważ jest on cały czas w ruchu, gdy przestaje się ruszać stopniowo obumiera. Może żyć około 1,5 roku. 
ryjówka etruska

4. Nothobranchius furzeri, zagrzebka (rybka) - to kręgowiec, który żyje najkrócej na ziemi, do 12 tygodni, czyli tyle ile trwa pora deszczowa w Afryce (gdyż te warunki mu sprzyjają). Zamieszkuje głównie w kałużach sawanny, a gdy one wyschną, rybka ginie. 

5. Musca domensica, mucha domowa - jako dorosły owad żyje około miesiąca. Dzieje się tak, ponieważ mucha często ginie zimą. 
mucha domowa

6. Formicidae, mrówka - żyją one zazwyczaj krócej niż i giną ponieważ nie są już potrzebne królowej.
mrówka

7. Mesocricetus auratus, chomik syryjski - to małe, 100-gramowe zwierzątko, które jest bardzo aktywne nocą. Jeśli chodzi o magazynowanie pożywienia to na zimę gromadzi go zazwyczaj około 16 kg! Żyje około 1,5 roku. 
chomik syryjski

8. Rhampholeon brevicaudatus, kameleon liściasty brodaty - najmniejszy gatunek wśród kameleonów mający 10 cm długości. Żyje maksymalnie 3 lata. 
kameleon liściasty

9. Rattus norvegicus, szczur wędrowny - większość tego gatunku żyje tylko rok. 
szczur wędrowny

10. Trochilidae, koliber - jego waga to od 2 do maksymalnie 20 gramów, ale ten mały ptaszek potrafi latać z szybkością 120 km/h. Żyje około 4-5 lat.
koliber

komentarz 6 maja 2020 przez użytkownika anonimowy
Wiedziałem że większość to będą owady lub małe gryzonie.
...