Rzeczywiście przyczyną nie czytania płyt przez CD-ROM, może być zabrudzenie soczewki wewnątrz napędu. Brudzenie soczewki jest rozciągnięte w czasie i z jego postępem mogą występować problemy z odczytywaniem płyt, zmniejszeniem transferu czy w końcowym stadium brak wykrywania włożonej płyty DVD lub CD.
Ale uwaga, problem może też dotyczyć samej płyty, więc warto ją sprawdzić w innym napędzie w celu upewnienia się, że przyczyna tkwi w napędzie
Aby wyczyścić napęd DVD/CD możemy użyć dwóch metod. Mniej inwazyjnej, dzięki specjalnej płycie czyszczącej, która automatycznie wyczyści soczewkę znajdującą się w środku napędu. Drugi sposób to po prostu rozkręcenie napędu i ręczne przeczyszczenie soczewki lasera.
1. Płyta czyszcząca
Można ją z reguły kupić w każdym sklepie komputerowym. Zaletą tego sposobu jest brak potrzeby rozkręcania napędu, ponadto jest wielokrotnego użytku i można jej użyć w innych urządzeniach multimedialnych, które posiadają czytnik płyt np. kino domowe, sprzęt muzyczny, itd.
Płyta czyszcząca ma wygląd zwykłej płyty CD lub DVD. Różni się tym, że na jej powierzchni są ułożone spiralnie pędzelki (zdjęcie poniżej), które wirując w napędzie, oczyszczają soczewkę z kurzu i pyłu.
Czyszczenie za pomocą płyty warto wykonać kilkukrotnie, aby uzyskać lepsze efekty.
2. Ręczne czyszczenie soczewki
Może się zdarzyć tak, że nie mamy dostępu do płyty czyszczącej lub zabrudzenie jest tak duże, że pozostaje tylko ręczna interwencja. Wtedy trzeba rozkręcić napęd. Należy pamiętać, że otwierając napęd możemy stracić gwarancję, jeśli taka jeszcze obowiązuje.
Jeśli chodzi o laptopy i komputery z napędami tackowymi (coraz powszechniejsze), nie będziesz musiał rozkręcać napędu. Wystarczy wysunąć tackę i już masz dostęp do soczewki lasera.
Jeśli jednak musisz rozkręcać napęd, czynność tą wykonaj z najwyższą ostrożnością i delikatnością, aby nie uszkodzić czułych elementów czytnika. Wewnątrz mogą znajdować się delikatne przewody.
Gdy już dostaniesz się do soczewki, najlepiej ją czyścić bardzo miękkim materiałem, najlepiej tkaniną, która nie pozostawia kłaczków. Może to być kawałek irchy, dobre są też specjalne chusteczki do czyszczenia komputerów. Do czyszczenia można użyć wody destylowanej, płynu do mycia szyb lub naczyń (rozcieńczonego z wodą) lub specjalnego płynu do czyszczenia urządzeń optycznych.
Nie wolno czyścić soczewki następującymi preparatami:
- spirytusem
- denaturatem
- innymi płynami które mogą spowodować zmętnienie soczewki
Czyszczenie wykonujemy tak, aby nie porysować delikatnej szklanej soczewki lasera.