Każdy z nas dobrze zna te uciążliwe owady. Nie raz komary pogryzą nas w nocy lub podczas wycieczki do lasu. Gryzą nas samice komara, gdyż krew jest im potrzebna do tego by dojrzały jaja, które mogą później składać. Samice komarów dokuczliwe są zazwyczaj w parne dni nocą.
Tylko że wtedy widzimy już dorosłego osobnika. A jak on wygląda w wieku "dziecięcym"? Dorosły komar składa jaja w wodzie, może to być staw, jezioro lub po prostu przydomowa beczka z wodą. Z jaj wykluwają się larwy komara, które następnie przekształcają się w poczwarki. Czyli reasumując komary mają zróżnicowany cykl życiowy, który ma cztery etapy: jaja, larwy, poczwarki i dorosłe osobniki. Poniżej pokażemy środkowe dwa z nich w zbliżeniu, które są najciekawsze.
Samica komara składa jaja na powierzchni wody zbiornika wodnego. Może to być jakaś kałuża, beczka z wodą lub inna niecka w której stoi woda przez dłuższy czas. Po pewnym czasie z jaj wylęgają się larwy, które żyją sobie w wodzie żywiąc się materiałem organicznym zawartym w wodzie (glony, bakterie). Następnie przechodzą one w trzecie stadium czyli poczwarki. Na tym etapie nie spożywają już żadnych pokarmów, tylko dokonują przemiany w już dorosłe osobniki.
A tutaj zdjęcie z owadami w obu stadiach rozwoju:
Poniżej film z tego jak sobie funkcjonują dzieci komarów w środowisku wodnym. Larwy unoszą się w wodzie do góry nogami, a raczej do góry rurką, przez którą oddychają. Są bardzo płochliwe i jak tylko zbliżymy się do wody od razu nurkują głębiej. Poczwarki podobnie z tym, że te są bardziej ruchliwe od larw i są prawie kuliste (ich odwłok owija się wokół ciała).
A teraz zobaczmy jak larwa komara wygląda w większym zbliżeniu, czyli pod mikroskopem:
Po osiągnięciu dojrzałości z larwy wykluwa się poczwarka komara. Po larwie zostaje jedynie pusta skóra (skorupa):
Poczwarka jest ostatnim stadium, nim przekształci się w dorosłego komara. Tak wygląda w zbliżeniu:
Na koniec poczwarki, przekształcają się w dorosłe komary, które każdy z nas już dobrze zna