pytanie zadane 13 lipca 2016 w Historia przez użytkownika Gość
otagowane ponownie 29 lutego 2020 przez użytkownika

1 odpowiedź

odpowiedź 15 lipca 2016 przez użytkownika
edycja 16 marca 2019 przez użytkownika

Polska jest podzielona na różne krainy historyczne już od czasów średniowiecznych. Jednak zdarza się, że nie o wszystkich wiemy, nie wszystkie znamy. Możemy o nich słyszeć obecnie podczas oglądania prognozy pogody. Dlatego poniżej je wymienię i krótko opiszę.

Za czasów Piastów Polskę podzielona na 4 dzielnice: Wielkopolska, Małopolska, Mazowsze i Śląsk. Następnie z dzielnic wyłoniły się takie dzielnice terytorialne jak Kujawy, ziemie środkowopolskie, Pomorze Gdańskie czy Pomorze Zachodnie. 

Następnie za czasów I RP wyłoniono ziemie, które wyłoniono z podziałów dzielnic w czasie ich rozbicia. Ziemie posiadały własnych urzędników. Ziemiami tymi były: krakowska, poznańska, sandomierska, lubelska, łęczycka, przemyska, chełmska, pomorska, chełmińska, michałowska, dobrzyńska, wieluńska, lwowska, bełska, halicka i podolska. W kolejnych latach ziemie przekształcono na województwa

Tak więc obecne można wyróżnić następujące krainy historyczne:

1. Mazowsze

2. Ziemie Środkowopolskie, gdzie wymienia się głównie Łódź, a region ten nazywa się też Polską Środkową

3. Ruś Czerwona, czyli południowo-wschodni pas ziemi (Przemyśl, Sanok, Rzeszów, Zamość, Chełm

4. Warmia i Mazury, czyli obecne województwo warmińsko-mazurskie. Warmia (Olsztyn, Braniewo, Lidzbark, Reszel) to zachód tego regionu, zaś Mazury (Ełk, Giżycko, Szczytno, Nidzica, Działdowo) to wschód. Warmia była niegdyś katolicka, a Mazury luterańskie.  Iława i Ostróda natomiast położone na południowym-zachodzie rejonu to Prusy Górne.

5. Podlasie to dawne ziemie drohickie, mielnickie, bielskie. Obecnie jest to również Łomża, Suwalszczyzna (dawna Litwa) i Polesie.

6. Ziemia Lubuska są to tereny Dolnego Śląska, Dolnych Łużyc, Wielkopolski i Nowej Marchii (pogranicze wielkopolsko-zachodniopomorskiego). 

7. Górny Śląsk, gdzie jego stolicą jest Opole, a Śląska to Wrocław. Niegdyś w jego skład wchodziły księstwa: raciborskie, cieszyńskie, bytomskie i opolskie. 

8. Krajna, czyli północna część Wielkopolski, gdzie znajdują się również Pałuki z takimi miastami jak Żnin, Kcynia i Szubin. 

komentarz 19 lutego 2020 przez użytkownika Gość
A Kujawy i Pomorze to gdzie? No chyba że nie są historycznymi krainami, tylko czymś bardziej współczesnym?
...